Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More

  ШАФРАН

  petel baner

  ШАФРАН

  Шафранот содржи над 150 есенцијални и ароматични соединенија.

  1. Сигурен лек за депресија.
  2. Погоден за болка во стомакот и металоиди.
  3. Кај менструална болка и предменструален синдром.
  4. Во еректилна дисфункција, машка неплодност и да се подобри сексуалната функција кај луѓето кои користат антидепресиви.
  5. Со покачени нивоа на шеќер во крвта.
  6. Во астма.
  7. Одложува дегенерација на макулата и хиперпигментација на мрежницата. Козметолозите препорачуваат чај за чист, свеж и младешки изглед на очите.
  8. Шафранот е богат со витамини А, Б1, Б2, Б3 и Ц, железо, магнезиум и фосфор и поскромни концентрации на цинк, селен и калиум. Со оваа комбинација, се препорачува за вегетаријанци, за оние кои страдаат од анемија и болка во коските.
  9. Стимулира меморија и содржи потенцијал да влијае на болести како Алцхајмерова и Паркинсонова.
  10. Се препорачува за проблеми со срцето, го намалува високиот крвен притисок и се спротивставува на акумулацијата на плаки на внатрешните sидови на крвните садови. Превенција од висок холестерол и атеросклероза.
  11. Шафранот е моќен антиоксиданс.
  ШАФРАН
  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img