Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро советиКако да ги одберете најдобрите контејнери и саксии за садење растенија

  Како да ги одберете најдобрите контејнери и саксии за садење растенија

  petel baner

  Еден од условите што мора да го исполните за да добиете добри и здрави садници е да изберете соодветни контејнери за садење семе. Со неколку едноставни совети, изборот на вистинскиот контејнер ќе биде лесен.

  Првиот период на сеидба за земјоделски култури што ќе се одгледуваат во затворен простор не е толку далеку. Еден од условите што мора да го исполните за да добиете добри и здрави садници е да изберете соодветни контејнери за садење семе. Со неколку едноставни совети, изборот на вистинскиот контејнер ќе биде лесен.

  Засадувањето семе во контејнери е практично првенствено за да заштедите простор. Можете да произведувате многу садници во релативно мали контејнери. По сеидбата на семето, ставете ги контејнерите во заштитен простор како што е ттопли леи, пластеник или стакленик со оптимални услови за ртење на семето. Овој вид саден материјал можете да го направите сами.

  Ако сте решиле кои култури да растат во заштитено подрачје оваа сезона, сте ги избрале избрале семињата и ја подготвивте и подобривте подлогата за сеење семе, следниот чекор во подготовката е да ги изберете најдобрите контејнери за сеидба. Првото правило е да се избере контејнерот според големината на растението чие семе се сее. Контејнери со дијаметар од 2, 3, 5 или 7 сантиметри најчесто се користат за производство на садници.

  Големина на контејнерот

  Ако решиме да засадиме помали растенија, како што се, на пример, цвеќиња, билки или помал зеленчук, ќе избереме контејнери со поголем број отвори, со дијаметар од 2 или 3 сантиметри. Тоа е сосема доволно простор за садници на такви растенија.

  Меѓутоа, за одгледување поголеми култури на зеленчук, како краставици, домати или, на пример, дињи, за сеење семе, потребен е контејнер со дупки со поголем дијаметар или помало тенџере. Ако се одлучите за саксии, исто така ја избирате нивната големина врз основа на тоа колкаво ќе биде младото растение. На пример, за да засадите семе од домати, потребен ви е малку поголем сад за производство со дијаметар од околу 10 сантиметри. Овој сад е доволно голем за да се одгледуваат садници во него до онаа големина кога е подготвен за пресадување.

  Видови контејнери

  Agrobot

  За сеење семе најчесто се користат пластични контејнери или саксии. Овие садови за производство може да бидат и од стиропор. Без оглед од кој материјал се направени, сите контејнери имаат простор за садење. Друга предност на ваквите контејнери за сеење семе е тоа што без оглед дали ќе се одлучите за пластични или стиропорни садови, можете повторно да ги користите.

  Торби за производство

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  За производство на поголеми количини садници потребни се поголеми инвестиции. Во овој случај, можеби најдобриот избор се торбите за производство. Производните кеси се обични ПВЦ торби, односно вреќи во форма на торба. Овие вреќи можете да ги наполните со земја и да посеете семе во нив. Предноста на користењето на кеси за производство е тоа што тие не се со цврста форма, така што лесно можат да се прилагодат и да се распоредат во гајби, кутиии. Сепак, овие вреќи не можат да се користат повеќе од еднаш. Садниците произведени во нив ќе бидат доволно силни и квалитетни за пресадување.

  Контејнери за тресет

  Садовите за тресет можат да бидат особено интересен избор за сеење семе. Овие саксии се всушност самата подлога која е добро притисната. Начинот на сеење во нив е апсолутно ист, но садовите со тресет исто така имаат свои предности. Кога ќе дојде време за пресадување на саден материјал, не мора да го отстрануваме растението од садовите со тресет, туку едноставно да го пресадиме заедно со него, бидејќи коренот на младата билка веќе е навлезена во порите на садот. Подлогата од која се прават саксии со тресет е хранлива и многу добра за растението, така што тие не само што имаат физичка улога, туку ја хранат и младата билка. За разлика од класичните контејнери и саксии за сеење што може да се користат повеќе од еднаш, садовите за тресет и контејнерите можат да се користат само еднаш. Исто така, тие имаат поголема цена, бидејќи поради нивните карактеристики, тие се поскапи од контејнерите за производство. Можете да се одлучите за нив ако планирате помало производство.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img