Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаОд соседитеМали производители на 30 000 кокошки

  Мали производители на 30 000 кокошки

  petel baner

  Ова е наменето за мали земјоделски фарми кои се занимаваат со рурален туризам, пчеларство, овоштарство, односно мали производители кои ќе добијат од 100 до 150 парчиња кокошки од Банат Голоџијан за да ги одгледуваат низ целата земја, вели Зоран Демиќ, потпретседател на здружението „Велика Кикинда“.

  Одгледувачи од Кикинда на Банат Голошијанс , автохтони сорти на кокошки, ќе обезбедат кокошки во малите фарми низ целата земја. Тие потпишаа договор со Советодавната служба во Шабац за дистрибуција на кокошки низ целата земја, а се планира да се испорачаат вкупно 30.000 кокошки од Банат Голожјан на малите производители со цел да се зачува старата раса на кокошки, пренесува РТВ .

  agrounik

  „Наменета е за мали земјоделски фарми кои се занимаваат со рурален туризам, пчеларство, овоштарство, односно мали производители кои ќе добијат од 100 до 150 парчиња кокошки од Банат Голоџијан со цел да ги одгледуваат низ целата земја “, изјави за овие медиуми  Зоран Демиќ , потпретседател на Здружението ,,Велика Кикинда “.

  Месото поцрвено, јајцата подебели

  Се верува дека оваа раса првично се одгледувала во Трансилванија , а оттаму се шири низ Банат. Се карактеризира со отпорност и добри карактеристики на производство. Месото од Банат голоџијан е многу подобро и поцрвено од обичната живина која се храни со концентрат, а јајцата се подебели. Исто така, цената е значително повисока од домашните кокошки.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како што напишавме порано, потребата да се зачува оваа раса постои и во другите делови на Србија, па така Лидија Јовановиќ Влајиќ од Мали Извор кај Заечар има стадо од 50 возрасни кокошки и петли на својот имот и околу стотина членови на потомството. Нивниот дом во подножјето на Старата планина има необично име – Коко центар .

  Голоцијанка во Коко центарот на Лидија дава повеќе јајца од просекот. Возрасна кокошка носи 120-160 јајца годишно. Во некои случаи, носивоста е значително поголема, што е еден од начините да заработите пари . Тежината на телото на петел е од 2,5 до три килограми, а кокошките од два до 2,5 килограми.

  Се проценува дека денес има само неколку илјади примероци од Банат Голожјан во целата земја , трка што има неславен статус – загрозена.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img