Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

15.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаситеТартуфи - најскапите печурки во светот!

  Тартуфи – најскапите печурки во светот!

  Agrobot
  Тартуфи - најскапите печурки на светот
  Најскапите печурки во светот

  Тартуфите се најценетите и најскапите печурки во светот. Покрај исклучителниот вкус, тие се познати и по своите лековити својства. Одамна е познато дека овој скапоцен деликатес е природен лек за потенцијата и виталноста на целиот организам.

  Каде може да се најде ова богатство?

  Овие габи растат под земја и само во одредени области. Свињи или кучиња кои биле обучени само за таа цел, учествуваат во нивниот ископ. Тартуфите се високо ценета храна во гастрономијата, бидејќи тешко се доаѓа до нив и не постои можност за нивно вештачко одгледување.

  Постојат неколку стотици различни видови тартуфи, од кои само десетина се јадат. Тие растат главно во шуми низ цела Европа, а неодамна се најдоа во Орегон и Австралија.

  petel baner

  Тартуфите имаат многу карактеристичен мирис кој природно привлекува свињи, додека кучињата мораат да поминат посебна обука за полесно да ги најдат во природата. Нивната специфична арома испарува многу брзо и затоа е многу важно тартуфот да стигне до трпезата што е можно побрзо. Ова е исто така една од причините за нејзината висока цена.

  Тартуфите можат да бидат добар извор на приход за оние кои знаат да ги бараат и да ги пласираат. Еден од најпознатите региони богат со тартуфи е Истра во Хрватска.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тие наоѓаат неверојатни 7-9 тони тартуфи годишно. Скоро 30% од нив се црни тартуфи, додека 70% се сезонски бели тартуфи кои можат да се најдат само во периодот од септември до декември и неговата пазарна цена е повисока. Тие достигнуваат неверојатни 5.000 евра за килограм.

  најскапите печурки во светот
  Во потрага по најскапите печурки во светот

  Тартуфи може да се најдат и во Србија. Постојат специјални терени кои го фаворизираат развојот на тартуфи. Квалитетот, мирисот и вкусот на тартуфите што растат во Србија, многумина тврдат, не може да се спореди со кој било друг вид на овие печурки во светот.

  За повеќе информации посетете ја рубриката Лековита исхрана, Facebook и Viber групи.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img