Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

32.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиЖалфија - лек за разни болести

  Жалфија – лек за разни болести

  petel baner

  Жалфија (Saliva officinalis) порано беше многу ценето лековито растение. Различни препарати на жалфија можат да бидат лек за широк спектар на разни болести. Тие помагаат при воспаление на дишните патишта, ги ублажуваат ревматските проблеми и спречуваат појава на дијабетес. Од таа причина, споделивме со вас докажани рецепти за чај, тинктура, сапун, сируп и есенцијално масло од жалфија.

  лек за разни болести
  Жалфија – лек за разни болести

  Античката изрека „како може човек кој има Жалфија во својата градина да остари?“ најдобро ја опишува нејзината широка примена. Античките писатели ги ценеле лековитите својства на жалфијата. Жалфијата (Salvia officinalis) има антисептично, бактерицидно и фунгицидно дејство и веројатно делува и против вируси. Спречува воспаление.

  Чај од жалфија

  Сварете чаша вода, додадете лажица суви лисја од жалфија, варете 1-2 минути, тргнете го од оган и оставете го да стои покриено пет минути. Во случај на проблеми со желудникот и цревата, пијте една чаша половина час пред јадење.

  Тинктура од жалфија

  Посипете 20 g сушена жалфија со 100 ml 70% алкохол. Оставете да отстои 10 дена, процедете и истурете во темно шише. Разредете една лажица тинктура во чаша вода и плакнете со гаргара,плакнете ги раните или користете ја за облоги. Тинктурата не се препорачува за деца и бремени жени.

  Антибактериски сапун

  Полека загревајте 150 гр рендан детски сапун, 3 лажици сок од лимон и 2 дл ладен чај од жалфија. Мешајќи додека не се раствори сапунот. Оставете да се излади 10-15 минути, измешајте со 2 лажици сушени лисја од жалфија иситнети во прав и 10 капки масло по ваш избор (бадем, маслиново). Обликувајте 2-3 сапуни, завиткајте во фолија и оставете неколку часа.

  agrounik

  Сируп од жалфија

  Подгответе 300 гр свежи листови од жалфија, 2 кг шеќер, 2 л вода и 50 гр лимонска киселина. Наредете еден ред жалфија во тенџере, па посипете лимонска киселина и наредете го додека не ги потрошите состојките. Во друг сад со подебело дно растопете 300 гр шеќер, кога шеќерот ќе се раствори (претворете се во карамела, но не за да потемни), истурете го со 2 литри вода и варете малку. Потоа додадете го остатокот од шеќерот (1,7 кг), варете 20 минути и истурете сè над жалфијата, затворете го лонецот и оставете го 24 часа, следниот ден процедете го и истурете го во шишиња.

  Жалфија во млеко

  Во народната медицина, листовите од жалфија варени во млеко се омилени против кашлање. Тоа е затоа што жалфијата содржи есенцијални масла кои се раствораат во маснотиите. Овој препарат засладен со мед е погоден за деца. Дајте им една шоља на ден. Ако 45 грама жалфија се варат 20 минути во 1/2 литар млеко со 1 лажица мед, се добива препарат кој ја лекува засипнатоста предизвикана од настинка. Се пие преку ден во три оброка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Етерично масло

  Есенцијалното масло од жалфија се смета за „женско“ масло бидејќи неговото дејство е слично на естрогенот и помага при проблеми со жените. Измешајте мала количина масло од жалфија со базно масло и користете го локално кај неплодност, проблеми со менопаузата, за да спречите инфекции на уринарниот тракт и да ги релаксирате мускулите и вкочанетост на вратот.

  лек за разни болести
  Жалфија

  Чај против ноќно потење

  Чајот направен од еднакви делови на жалфија и потентила (potentilla tormentilla) го намалува ноќното потење кај респираторните заболувања. Против ноќно потење, може да земете 50 капки тинктура од жалфија непосредно пред спиење.

  За повеќе слични информации посетете ја рубриката Лековита исхрана и следете не Facebook и Viber групата.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img