Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

16.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаситеЈаболков оцет - како се прави и за што се користи

  Јаболков оцет – како се прави и за што се користи

  Agrobot

  Јаболковиот оцет има широка примена, ние често го користиме во исхраната, но често се користи и за лекување или регулирање на организмот. Зошто јаболков оцет се користи како лек, што може да излечи и како се прави, прочитајте подолу.

  Јаболков оцет
  Јаболков оцет

  Јаболковиот оцет е многу здрав, затоа често се користи како природен лек за многу болести и болести. Тоа е целосно природен производ што се создава со процесот на ферментација на јаболка, кој има две фази.

  Во првата фаза, шеќерот се претвора во алкохол, а во втората, со понатамошна ферментација на алкохол, се добива оцет. Целиот процес трае три до четири недели, во зависност од температурата.

  За што се користи јаболков оцет?

  Јаболковиот оцет е првенствено прехранбен производ. Оцетот е една од основните намирници за исхрана на луѓето, било да е алкохолен, вински или од јаболко. Во исхраната, се користи во салати, како додаток на варени јадења или за конзервирање на зимска храна. Значи, јаболков оцет се користи како и секој друг оцет, но тој е поздрав од кој било друг, до степен до кој често се користи како лек.

  јаболков оцет
  Домашен, органски јаболков оцет

  Лековити својства

  Основната состојка на јаболковиот оцет е оцетна киселина. Предноста на домашниот оцет од јаболка во однос на индустриски добиениот оцет е тоа што содржи многу корисна јаболкова киселина.

  Покрај тоа, содржи други киселини, минерали, витамини и есенцијални аминокиселини. Неговата важна состојка е калиумот, кој го содржи во голема мера. Тој е еден од електролитите одговорни за протокот на електрична енергија во телото. Влијае на правилното функционирање на мускулите, цревата, како и на срцевиот ритам.

  petel baner

  Употреба

  Јаболков оцет се користи за плакнење на косата после миење затоа што ја враќа нормалната PH рамнотежа на косата, има корисен ефект врз скалпот, го отстранува првутот и и дава сјај на косата. За тоа, потребно е да се направи раствор што содржи 1 литар вода и 1 дл оцет.

  Некогаш беше широко користен за контрола на паразити како што се вошките. Не ги убива вошките, но ги отстранува гнидите од косата, што спречува понатамошно размножување на овој паразит.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Чисто или разредено со вода, во сооднос 1: 1, ги смирува изгорениците. Водената бања која се додава ги ублажува изгорениците на кожата предизвикани од сонцето. Бидејќи го стимулира процесот на метаболизам, го забрзува согорувањето на маснотиите, се користи и како средство за слабеење ако се испие една чаша вода во која се раствора една лажица јаболков оцет за време на ручекот. За третман на ревматоиден артритис, се препорачуваат облоги со него, поставени на болни зглобови. Исто така се користи за лекување на разни кожни болести, егзема на прво место.

  Рецепт за јаболков оцет

  За да направиме јаболков оцет, потребни ни се само јаболка, најдобро по можност диви и шеќер. Само 50 до 100 грама шеќер е доволно за 10 килограми јаболка, а ако јаболките се навистина слатки, тогаш шеќер не е потребен. Исечете ги измиените јаболка, заедно со семето и кора. Додадете шеќер и измешајте. Оставете сè да стои три до четири недели. Повремено мешајте и чувајте на температура помеѓу 18 и 25 степени. Кога проценуваме дека е подготвен се процедува и користи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img