Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаситеГоведски опаш "кујрук"- Вистински сушен зимски деликатес

  Говедски опаш “кујрук”- Вистински сушен зимски деликатес

  petel baner

  Јагнешки или говедски опаш може да се подготви на неколку начини. Во нашите краеви, најчесто е во сос, при подготовка на ѓувеч, запечени со компири или малку поретко во пушена исушена форма, што е вистински, редок деликатес во зима.

  говедски опаш
  Говедски опаш во сос

  Не е лесно да се дојде до говедски опаш. Или месарот е ваш многу добар пријател или сте редовен клиент и трговецот ви го резервира овој вистински традиционален специјалитет што може да се подготви на повеќе начини.

  Кујрук е турцизам. Турски збор што во превод значи завиткана коса во плетенка, или опашка кога станува збор за животни.

  Agrobot

  Говедски опаш може да се подготви на неколку начини. Во овие области, најчесто се подготвува во сос, ѓувеч, со компири или, во пушена исушена форма, што е многу редок деликатес.

  Производство исто како и за сите сувомеснати производи

  Во процесот на колење, делови од труп со помалку месо и повеќе коски и маснотии честопати се одделуваат како нуспроизводи. Но, одделни парчиња како опашот се вистински специјалитет. На било кој начин, докажано е дека овие оброци имаат позитивно влијание врз метаболизмот. Особено при стимулирање на производството на гастричен сок, и се препорачуваат за лица со гастроентеролошки проблеми. Покрај ‘рскавицата, коските и маснотиите, има и дел од мускулната маса – месо кое е исклучително вкусно, меко и ароматично.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Таквото месо може да се чува (конзервирано) на ист начин како и при подготовка на други производи од суво месо. По колењето, за време на обработката, се сече до ‘рскавицата , која не се сече така што опашката останува во едно парче, но исечените делови се малку отворени. Во процесот на маринирање, солта полесно продира насекаде, а вака подготвена и обработена опашка е идеална за сушење (пушење), каде чадот ги достигнува сите надворешни површини и исечените внатрешни делови на месото. Се суши на буково дрво со ладно пушење.

  Говедски опаш се подготвува во многу мали количини

  Говедскиот опаш најчесто се користи при подготовка на јадења што се готват, крчкаат во тенџере или се печат. Нешто поретко се суши и пуши. Разбирливо е дека е потешко да се дојде до овој производ. Во споредба со другите видови суво месо, пушената опаш се подготвува во многу мали количини и повеќето преработувачи на месо се свртуваат кон традиционалните технолошки правила, правејќи неколку десетици парчиња во текот на сезоната.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img