Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро ВестиДали животните можат да предвидат земјотреси?

  Дали животните можат да предвидат земјотреси?

  petel baner

  Прашање е дали животните можат да предвидат со сигурност појава на природни катастрофи. Дека животните имаат „програмиран“ инстинкт и особено „изострени“ сетила не е спорно. Но,  Научниците сè уште дебатираат за нивните објаснувања.

  Според коментарите, луѓето никогаш не слушнале толку страшно лаење на кучиња. Луѓе сведочат дека кучињата во селото вознемирено трчаат и лаат, мачките се кријат зад мебелот, папагалите почнуваат панично да “врескаат”.

  По ваквите сведоштва, повторно се активираат дискусиите за тоа дали животните имаат „шесто сетило“ за земјотреси. Дали следењето на нивните сигнали е последица на деструктивната моќ на природата?

  Од стаорци и змии …

  Уште во 373 година п.н.е., античките историчари запишале во своите записи дека разни животни, меѓу кои преовладувале стаорци и змии , избегале од античкиот грчки град Хелика пред земјотресот да го сруши на земја.

  Постојат докази за бегство на мачки од чилеанскиот Копијаго во 1922 година пред земјотресот што уништи голем дел од градот. Неколку граѓани на Санта Круз, Калифорнија забележале дека мачките се однесувале чудно неколку часа пред земјотресот во 1989 година. 

  Тогашното списание „Рибарство на Југославија“ го опиша однесувањето на рибите во рибникот во Липовjани. Есента 1969 година како реакција на земјотресот и Бања Лука. Дваесетина рибари, додека ловеле риба, ја виделе рибата „ужасно вознемирена пред земјотресот,пливале напред и назад, скокајќи над водата“. За време на земјотресот тие целосно се смириле и водата се тресела. 

  Бројни животи беа спасени 1975 година кога кинеските власти одлучија да го евакуираат градот Сичанг. Забележано е бегство на змии и стаорци, пред големиот земјотрес со јачина од 7,3 степени. Неколку стотици жители беа убиени тогаш, и можеше да има 150.000 жртви доколку градот не беше евакуиран. 

  … на кози и крави

  животните можат да предвидат

  На почетокот на овој век, исто така, бевме сведоци на шокантни сцени на разорно цунами во кое загинаа стотици илјади луѓе во државите на Индискиот океан. Откако водата се повлече од разурнатиот национален парк Јала во Шри Ланка, медиумите потоа пренесоа фотографии на бројни животни. Слонови, леопарди, мајмуни , биволи, елени, свињи и влекачи земени од хеликоптери, но немаше трупови на животни.

  2011 година тим научници го истражуваа однесувањето на животните пред земјотресот и по земјотресот со јачина од 9 степени. Откриле дека неколку дена пред разорниот земјотрес, некои мачки се однесувале чудно, манифестирајќи стрес со треперење, немир и бегство. Сопствениците на кучиња, исто така, ја потврдија вознемиреноста на нивните миленици во деновите пред земјотресот. Тие „завиваа и лаеја на начини што не се типични за нивното нормално однесување“. Земјоделците, пак, објавија дека кравите го намалиле производството на млеко шест дена пред земјотресот.

  Предвидување на земјотрес беше забележано и во 2012 година кога кози на падините на Етна избегаа од пасиштето часови пред да избувне вулканот.

  животните можат да предвидат

  Како животните можат да предвидат земјотреси? 

  Врз основа на досегашните истражувања, најверојатно постојат две теории за тоа како животните можат да детектираат земјотрес. 

  Според една теорија, научниците се залагаат животните да чувствуваат татнеж во земјината кора или вибрации на земјата . Земјотресите можат да создадат инфрасонични звуци, фреквенции пониски од оние што може да ги открие човечкото уво. Овие звуци ќе ги исплашат животните и го активираат нивниот нагон едноставно да сакаат да излезат од таму.

  Друга теорија објаснува како животните можат да регистрираат промени во воздухот или гасовите што ги емитира почвата . Многу научници сè уште се скептични во однос на теориите дека тие се сигурен показател за природни непогоди. Тие велат, тешко е да се докаже со оглед на тоа што, според нив, тие едноставно се однесуваат одвреме-навреме чудно и не е математички веројатно дека нивното чудно однесување се совпаѓа со природна катастрофа.

  Agrobot

  Примарен инстинкт за опстанок

  Многу е веројатно дека пречувствителните сетила и примарните инстинкти кои им овозможуваат на животните да избегнат опасности по живот, како што се природните предатори, исто така, помагаат да се предвидат други непосредни опасности, како што се природни катастрофи.

  Така, на пример, птиците се “приземјуваат” кога регистрираат промени во притисокот на воздухот, оние што претходат на невреме. Сличен феномен е познат и во овој случај на бегство на риба во подлабоки води кога се приближува тајфунот. Познато е дека пчелите никаде не се гледаат пред врнежите од дожд затоа што чувствуваат промени во влажноста во атмосферата и се засолнуваат во своите кошници. Топлотни удари може да се очекуваат кога бубамарите се собираат за да се зачува влажноста на телото, заштитувајќи се од сушење. Познато и докажано е намаленото производство на млеко кај кравите поради топлина или друг стрес. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ајкулите, од друга страна, се „ловци на бури“ затоа што гравитираат кон брзи температурни промени, и токму тука бурите обично се интензивираат, велат американските научници, па следењето на движењата на ајкулите може да помогне да се предвиди каде ќе се појават и развиваат бури.

  Иако научниците не се согласуваат дали однесувањето на животните може да се искористи за да се предвидат земјотреси и природни катастрофи, тие се едногласни дека благодарение на софистицираните сетила, животните можат подобро да ги почувствуваат промените во животната средина или да откријат знаци на непосредна опасност, а со тоа и природни катастрофи многу пред луѓето .

  За најнови информации од областа на земјоделието посетете ја рубриката Агро вести, како и социјалните мрежи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img