Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ВестиГигантска тиква од речиси 900кг

  Гигантска тиква од речиси 900кг

  petel baner

  Дејл Оливер ја освои победата во одгледување гигантска тиква тешка 867 кг и рече дека можеби ќе беше уште поголема ако времето беше поповолно. Но, светскиот рекорд сè уште го држи Матија Вилемијан од Белгија.

  Гигантски фестивал на лубеница и тиква се одржа годинава во Килог, Нов Јужен Велс, Австралија. Победата ја однесе тиква тешка 867 кг и постави нов рекорд на јужната хемисфера. 

  ” Горд сум на победникот. Среќен сум што тој учествуваше на натпреварот”, рече организаторот на фестивалот Џон Лидбетер . Тој исто така посочи дека имало помалку пријави на фестивалот поради неповолните временски услови за време на размножувањето. ” Имавме топло и суво време, а подоцна влажно. Тоа воопшто не одговара на овој вид култура “, забележа Лидбетер.

  Овогодинешниот победник Дејл Оливер го  постави најдобриот резултат и во Австралија 2015 година. Тогаш со одгледување тиква тешка дури 743 килограми, а сега постави и нова рамка. ” Има многу што да се направи со нивното одгледување со режење, ѓубрење и анализа на почвата. Знаете, има многу наука во тоа “, рече тој.

  Проблеми создадени од топлотен бран

  Иако одгледувачите се во можност да контролираат некои елементи на размножување, тие сепак не можат да влијаат на временските услови. „Нашата најголема борба е со времето“ , истакна тој, велејќи дека поради топлотниот бран, плодовите престанаа да растат и почнаа да зреат. „ Штета што беше топло, да не беше тоа, тиквата можеби ќе беше поголема “, додаде тој.

  agrounik

  И додека некои го јадат овој огромен зеленчук, повеќето од нив на крајот го  хранат својот добиток. „ Ќе го однесам дома затоа што неколкумина сакаат да го сликаат, а јас ќе го земам семето и ќе го исчистам, многу луѓе го сакаат тоа “, рече Пјет Лоц од Јужна Африка.

  Рекордот е сè уште во Белгија

  Минатата година, сличен натпревар се одржа во Калифорнија, а победи тиквата на Тревис Гингер , тешка 1.066 кг. Тој на својот Фејсбук профил напиша дека е со големина на носорог и е најтежок за 2020 година во Северна Америка. Тогаш тој исто така освои 16.450 долари, а сите натпреварувачи имаа шанса да грабнат 30.000 долари доколку го соборат постојниот рекорд. Но, тие не успеаја во тоа, пишува.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Актуелниот светски рекорд сè уште го држи тиква со неверојатни 1.190,49 кг, порасната од Матијас Вилемијанс во Белгија во 2016 година. Тој ја претстави на Европското првенство за гигантска тиква во Лудвигсбург, Германија. 

  Младиот градинар  Патрик Тејхман  од Поснек во Германија ја постави најдобрата светска оценка со најголемата глобална разновидност на огромен зеленчук во својата градина. Тој одгледуваше дури 33 различни видови зеленчук, вклучувајќи огромна цвекло, кромид, домати, моркови, тиквички и ротквица, во неговата сопствена градина.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img