Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

35.8 C
Skopje
Sunday, July 21, 2024

More
  домаАгро советиБолест на белите мускули кај добитокот

  Болест на белите мускули кај добитокот

  petel baner

  Болест на белите мускули (нутритивна дегенерација) се јавува кај прасиња на возраст од 2 до 4 месеци. Може да се појави игенерално кај млади животни (телиња, говеда, ждребиња, а понекогаш и живина). Честопати се разболуваат најдобрите животни кои се одгледуваат.

  Болеста се јавува главно во поголемите фарми со високи приноси на благородни раси. Се јавува како резултат на недостаток на витамин Е и селен во храна која содржи поголеми количини маснотии. Кај прасињата има тешко и болно движење, лелекање при движење, често лежење и слаб апетит.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Болест на белите мускули
  Болест на белите мускули

  Во поблаги форми на болеста, не се забележуваат промени во животот. Но, месото на закланото животно е бело, меко и водено (како белото месо од пилешко или риба). Болеста трае со недели или месеци и е значајна поради неможноста да се користи месо за производство на разни месни производи (трајни и полутрајни производи од месо). Смртни случаи се можни во тешки случаи.

  Превенција: дајте им на младите животни урамнотежена исхрана (витамин Е и селен), малку маснотии (незаситени масни киселини). Избегнувајте стрес кај животните и изберете единки отпорни на стрес за размножување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img