Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

14.8 C
Skopje
Tuesday, February 27, 2024

More
  домаАгро ВестиНова регулатива на ЕУ за органско производство

  Нова регулатива на ЕУ за органско производство

  Agrobot

  Од 1 јануари е во сила нова регулатива на ЕУ за органско производство.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  На првиот ден од 2021 година започна да се применува нова регулатива за органско производство и обележување на органски производи.

  Што донесе новата регулатива?

  • Правилата за производство ќе бидат поедноставени и дополнително усогласени преку укинување на исклучоците и отстапувањата
  • Системот за контрола ќе се зајакне благодарение на построгите мерки на претпазливост и пошироките проверки засновани на ризик по целиот синџир на снабдување
  • Производителите во трети земји ќе мора да ги следат истите правила како производителите во ЕУ
  • Предмет на новата регулатива ќе биде проширување на списокот на производи (на пр. Сол, пчелин восок, листови од винова лоза) како и дополнителни правила за производство (на пр. За елени, зајаци и живина)
  • Сертификацијата ќе биде полесна за малите земјоделци, благодарение на новиот систем за групно сертифицирање
  • Уникатен пристап ќе се користи за да се намали ризикот од случајна контаминација со пестициди
  • Отстапувањата за производство во стаклена градина ќе бидат укинати.

  Следете не на нашите социјални групи Facebook и Viber. За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img