Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро ВестиСветот во 2020 година: штети од 210 милијарди долари

  Светот во 2020 година: штети од 210 милијарди долари

  Agrobot

  Светот во 2020 година: Природните катастрофи предизвикаа штета од 210 милијарди долари. Климатските промени ќе играат сè поголема улога во природните катастрофи. Време е за акција!

  Рекорден број урагани, шумски пожари и поплави предизвикани од климатските промени предизвикаа 210 милијарди долари глобална штета минатата година, се вели во извештајот на компанијата за реосигурување Минхен Ре.

  Двојно повеќе загуби отколку во 2019 година.

  Штетата само во САД изнесува 95 милијарди долари, што е скоро двојно повеќе од загубите во 2019 година. Според извештајот, како што пренесува CNBC , климатските промени предизвикуваат почести и поинтензивни катастрофи, како што се бури, топли бранови и шумски пожари, предизвикувајќи економски загуби. 

  Податоците исто така покажуваат дека сезоната на урагани во таа земја била многу активна. Беа забележани рекордни 30 бури , повеќе отколку во 2005 година кога беа регистрирани 28. Осигурените загуби пораснаа за 44 проценти, на 82 милијарди долари.

  Топлотните бранови и сушата се главните причини за пожарите што минатата година предизвикаа штета на 16 милијарди долари на западниот дел на САД.

  Посебен акцент се става на поплавите во Кина , како единствен настан што предизвика најголема штета. Имено, станува збор за 17 милијарди долари, а обезбедени се само два процента. 

  petel baner

  Климатските промени ќе играат сè поголема улога во природните катастрофи.

  Светот во 2020

  Најтопла деценија

  На глобално ниво, 2020 година беше на исто ниво со најтоплата досега забележана – 2016 година. Се одбележува крајот на најтоплата деценија, според најновите податоци на Службата за климатски промени Коперникус . 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Така, ова беше шеста во низата екстремно топли години, почнувајќи од 2015 година. Тие исто така посочуваат дека концентрациите на CO2  продолжуваат да растат достигнувајќи максимум во текот на мај 2020 година.

  Интересно е и да се напомене дека 2020 година беше за 0,6 ° C потопла од стандардниот референтен период 1981-2010 година, што е приближно 1,25 ° C над прединдустрискиот период 1850-1900 година. Најголемото отстапување на температурата од просекот 1981-2010 година е концентрирано над Арктикот и северен Сибир, за дури 6 ° C над просекот. 

  Следете не на нашите социјални групи Facebook и Viber. За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img