Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

10.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро советиСнегот како одличен термички изолатор

  Снегот како одличен термички изолатор

  petel baner

  Снегот ги штити зимските посеви од многу ниски температури, па затоа е добредојден во овој период од годината и служи како термички изолатор. Но, под снежната покривка може да се создадат поволни услови за развој на болести.

  Температурите паднаа под нулата низ целата земјаа некаде имаше и снег. За некои, ова се зимски радости, за други се грижи, а за земјоделците – и двете. Бидејќи, на пример, снегот кај зимската пченица е добредојден како одличен термички изолатор. Ги штити посевите од замрзнување ако температурите паднат под нулата. Правилото е дека колку е подебела снежната покривка, толку е подобро.

  Но, што е со мувлата?

  Но, од друга страна, под снежната покривка може да се создадат поволни услови за развој на болести. Некои може да бидат непријатно изненадени ако по подолго време снегот се стопи и пченицата развие симптоми на снежна мувла. Покрај пченицата „сака“ јачмен, ‘рж и овес, но и плевел од трева. Обично се забележуваат пожолтени паднати растенија, кои, според стручната литература, можат да бидат покриени со нежен розов мицелиум, кој брзо исчезнува. Останатите растенија изгледаат како свила, а оние што не скапуваат, заостануваат во понатамошниот развој. Се појавуваат светли дамки со потемен раб на дршката на листот или кафеави лезии околу стеблото.

  Комбинацијата е исто така многу незгодна кога, обично кон крајот на зимата, времето се загрева повеќе и снегот исчезнува, а потоа температурите повторно се спуштаат во минус и ги „шокираат“ земјоделските култури кои, „мислејќи“ дека дошла пролет, „започнуваат“ нова вегетација.

  Agrobot
  термички изолатор

  Опасност од неуредни одводни канали

  Неодржуваните области или нерегулираните одводни канали или нивното непостоење може да бидат опасни и за земјоделските култури. Ненадејното топење на големи количини на снег, водостојот може да се зголеми, а со тоа, се разбира и ризикот од поплавување на полињата.

  Што се однесува до овоштарството, ако овошните дрвја веќе претрпеле штета од дивечот (чии млади садници се деликатес), снегот или ниските температури дополнително ја влошуваат ситуацијата, бидејќи може да замрзне. Влажен и обилен снег исто така може да предизвика кршење на гранките на младите овошни дрвја.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Но, овоштарите претежно се плашат од поголемите температурни флуктуации што им создадоа сериозни проблеми во последните неколку години. Особено кај коскестото овошје. Тие велат дека снегот или ниските температури не се проблем, бидејќи некои видови можат да издржат повеќе од -20 о С. Проблем е затоплувањето што порано доаѓаше во февруари и потоа повторно ги спушташе температурите на минус. Така, замрзнаа цели дрвја кајсија и праска, кога по пролетта, температурата падна на минусни температури.

  Експертите потсетуваат дека, по овој снег, како превентивна мерка, сè уште е можно да се примени боење на овошни дрвја во помали насади и во дворовите со позната мешавина од вар, сол и сулфур. Ова ќе го забави движењето на вегетацијата за неколку дена и ќе го ублажи влијанието на новото ладење.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img