Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро советиСпречете рак на кората од јаболкница

  Спречете рак на кората од јаболкница

  petel baner

  Се препорачуваат подготовки против овој патоген, кои се користат и за краставост на јаболката. Сепак, кај рак на кората од јаболката можеби е добро да се користи бакар или вар понекогаш, во помали дози.

  Рак на кората од јаболка ( Nectria galligena ) влијае на стеблото и гранките. Ако не се преземат мерки за заштита на време, дрвото може целосно да се распадне . Во случај на потопли зими, превентивни методи треба да се применат порано за да се спречи ширењето на патогени.

  Влезот во стеблото и гранките на оваа габа е овозможен со кастрење, мраз и пукање на кората. Предизвикани се од чести промени на топло и студено време, поради што, најмногу за време на пролетта, се појавува нејзино надолжно пукање.

  Црн канцер – кога кората станува црна

  Рак на кората
  Црн канцер кај кора од јаболкница

  Симптомите се појавуваат во форма на црвеникава боја на кората. Таа се продлабочува на постарите гранки и се формираат кругови околу раните. Растението се брани, особено на стеблото, формирајќи калусно ткиво околу повредата. Но, ако не се третира на време, за неколку години дрвото се распаѓа. Коренот ја губи својата функција, културата е почувствителна на оптоварувањето, односно повисоки приноси и посилни налети на ветерот.

  Ако зимата е поблага, аскоспорите ќе се појават на раните, прво бели, а подоцна во пролет, црвеникави бои кои ја пренесуваат инфекцијата. Ако раните се понови, ќе се појават конидии, кои исто така ја пренесуваат инфекцијата. Исто така, се случува кората да стане црна, па болеста често се нарекува црн канцер.

  agrounik

  Пред мирување, третирајте со бакар

  Како и кај повеќето габи, температурите од 15 ° C се најпогодни за активирање на патогенот и тој веќе може да го уништи дрвото во текот на зимата, пред длабокото мирување што обично се случува во февруари. Затоа, важно е да се третира со препарати од бакар и вар пред овој период, со цел да се спречи понатамошно ширење на болеста.

  Мешавината на вар се препорачува да биде густа, со додавање на половина килограм бакарно средство по кофа од 15 литри вар Доколку се прска целото дрво, 30 килограми вар и два литра бакар на 330 литарски атомизатор е доволно. Секако, треба да се внимава да не се затнат млазниците и најдобро третманот да се направи со пиштоли поставени на цревата. Пожелно е да се додаде сол, два килограми по атомизер, за потешко испирање во случај на обилни врнежи од дожд.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Кората на стеблото премачкајте ја со вар

  При режењето, добро би било да не се преклопуваат и да се допираат гранките. Инфицираните се сечат до основата, а кората на стеблото, ако е распукана, се откинува и се носи надвор од овоштарникот. Потоа се третира со бакар и вар или едноставно се премачкува со нивната мешавина.

  Посилните резови се препорачува да се премачкуваат со калемарски восок . Пред третманот во февруари, ако има симптоми на болеста, задолжително е да се направи еден или два третмани со бакарни средства на есен, за време и по падот на лисната маса. Не е страшно ако листот остане подолго на гранката по бербата, како што често се случува. Пред да се придвижи вегетацијата, се прави и прскање базирано на бакар.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img