Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиПремиерот и министерот повикани на кај Тутунарите

  Премиерот и министерот повикани на кај Тутунарите

  petel baner

  Премиерот и министерот се повикани на разговор со Тутунарите и од нив ќе биде побарано да се решат проблемите на Тутунарите.

  Оваа година заглави откупот на тутунот.

  Ова е отвореното писмо што го испратија од Иницијативниот одбор.

  Почитувани тутунопроизводители останува последниот месец за откуп од овогодишната реколта.

  А во последно време сведоци сме дека работите на терен имаат тенденција да се влошуваат на и така најлоса и најкатастрофална откупна реколта. Ниската откупна просечна цена од 165 денари наместо да оди во нагорна линија таа почнува да паѓа.

  Динамиката на откуп наместо да се зголемува, таа исто од 750 тони на ден се врати на 600 тони.

  Купувањето по шифри на терен си продолжи и доби позасилен интензитет, одбитоците повторно земаат нагорна линија, договорот со Далија Табака пррасна во проблем околу амбалаж, овие кооперанти се дополнително под притисок и на крај откупната линија во последно време станува се по тврда и по ригорозна

  На сите случувања сојузот на здруженија немо си молчи и не реагира а е најповикана институција да не заштити бидејќи ги користи нашите средства.

  Agrobot

  Заради овие настани И.О. донесе едногласна одлука да го повика министерот на итна средба со откупувачите на која го повикуваме и премиерот да присуствуа. Бидејќи тутунарите се оставени сами на себе во оваа реколта и никој до сега од инсттиуциите не им излезе во пресрет во нивна заштита И.О. нема да дозволи да се молчи за овој проблем на против јасно и гласно ќе излезе во одбрана и заштита на тутунарите.

  Премиерот и министерот се надеваме дека ќе ги решат маките на тутунарите

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Отворено писмо на Игор Мирчески од Иницијативниот Одбор можете да го прочитате ТУКА.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img