Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

17.8 C
Skopje
Wednesday, July 17, 2024

More
  домаАгро ВестиМутација на вирусот на африканска свинска чума

  Мутација на вирусот на африканска свинска чума

  petel baner

  Појава на мутација на вирусот на африканска свинска чума на кинески фарми. Сомнежот е дека ова се случило заради употреба на неодобрена вакцина.

  Во средината на јануари, написот на Ројтерс предупреди на мутација на африканскиот вирус на свинска чума. Постои извесно сомневање дека причината за мутацијата е употреба на нелегални вакцини . Овие форми на вирусот беа дискутирани од страна на ветеринар од Пекинг, д-р Вејн Џонсон, кој наиде на новата мутација во пракса.

  Во природата, вообичаено е вирусите повремено да мутираат. Сепак, нема индикации дека вирусот што се појавува во Кина е природна мутација , вели д-р Џонсон.

  „Со оглед на тоа дека вакцината не е одобрена, незаконска и официјално забранета, нема веродостојни информации за тоа колку е употребена вакцината и колкав дел од вирусот е присутен поради употребата на вакцината“, рече тој. Д-р Џонсон тврди дека оваа вакцина е сè уште во употреба. Посочува дека постои чувство на беспомошност кај одгледувачите на свињи, па во такви околности, секоја фарма е подложена на трикови на „добро организирани измамници“.

  Проблемот станува посложен бидејќи откривањето на нова мутација е потешко од обичната африканска свинска чума. Според неговото искуство, тоа било тешко и со обичниот вирус. Брисевите од устата имаат само одреден степен на сигурност, што е дури и помало кај новите видови.

  Нема вакцина, но напредокот е потврден

  Африканската свинска чума за прв пат е забележана на територијата на Европската унија во 2014 година . Според евиденцијата на Светската организација за здравје на животните, во последните четири години од оваа болест во Европа умреле околу 1,4 милиони свињи. Од август 2020 година , 619 свињи се еутаназирани во соседна Србија .

  Африканската свинска чума е заразна болест која ги погодува домашните и дивите свињи. Бидејќи вакцината или лекот за оваа болест сè уште не е откриена, превентивните мерки вклучуваат масовно колење во загадените подрачја.

  африканска свинска чума

  Во моментот, официјалните здравствени установи известуваат дека работат на своите вакцини. Тие најавија напредок во истражувањето кон средината на минатата година.

  Вирусот не е опасен за луѓето , но предизвикува сериозни социо-економски последици. Затоа е важно да се спречи ширењето со познати превентивни мерки и раното познавање на симптомите. Кога се појавува болеста , свињите се соочуваат со губење на апетит, енергија, треска, повраќање, дијареја и црвенило на кожата. Било кој од набудуваните симптоми е знак за итен контакт со ветеринар.

  agrounik

  Инфекцијата се шири и директно и индиректно. Директно со контакт со заразени свињи или со конзумирање на контаминирана храна и преку контакт со контаминирана опрема.

  Во Кина, рекордни цени, иако свињарството претрпува големи загуби во бројки

  Иако епидемиите на африканска свинска чума во Кина во 2019 година доведоа до проценето исчезнување на најмалку 40% од маторици во земјата, во такви околности, овој недостаток беше причина за појава на рекордни цени и профит . 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  И, за да може државата соодветно да го реши проблемот, се јавува ситуација дека сега насекаде се изградени објекти за свињи. Еден таков објект беше пријавен од страна на Ројтерс 2020, и по тој повод, беше создаден обемна статија за објектот, кој има 21 кат, во кој можат да се сместат до 84.000 маторици.

  Во извештајот од јануари 2021 година, кинеското Министерство за земјоделство и рурални работи сними 1 заразена фарма во провинцијата Гуангдонг со 1.015 свињи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img