Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

21.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиНајпаметниот, целосно електричен трактор во светот

  Најпаметниот, целосно електричен трактор во светот

  petel baner

  Американската компанија Монарх неодамна лансираше целосно автономен електричен трактор. Тракторот може да извршува однапред програмирани задачи без возач или операторот може да ги користи интерактивните карактеристики на автоматизација. Monarch Tractor обезбедува робусна платформа за револуционерна технологија која го зајакнува одржливото земјоделство со ефикасна интелигенција, чиста енергија и неспоредливи безбедносни карактеристики. Платформата за тракторите Monarch комбинира моќни алатки, автоматизирани операции, опционални режими на возачот и анализа на податоци.

  Електричниот погон на тракторот е способен да обезбеди 40 КС (30 kW) континуирана моќност и краткотрајна сила до 70 КС (55 kW). Тракторот Монарх служи и како алатка за електрификација „3 во 1“. Работи не само како трактор, туку и со дополнително складирање делува како ATV и како генератор на енергија. Времето на полнење на батеријата на тракторот е од 4 до 5 часа, а гаранцијата на батеријата е 10 години.

  Работа со или без возач

  Тракторот може да работи со или без возач. Компанијата користи автономна хардверска и софтверска технологија за да му помогне на возачот за време на работата. Тракторот може да извршува однапред програмирани задачи без возач или операторот може да ги користи интерактивните карактеристики на автоматизација на Monarch. Тракторот Монарх е опремен со безбедносни карактеристики, вклучително и спречување на тркалање и судар, камера од 360°.

  agrounik
  електричен трактор
  Monarch – целосно автономен, електричен трактор

  Прилагодување на приклучоците во реално време

  Машината собира и анализира повеќе од 240 GB податоци за земјоделски култури секој ден кога работи на терен. Може да работи со тековни приклучоци во сопственост на земјоделецот, како и со следната генерација на паметни додатоци. Сензорите и сликовитите податоци се обработуваат за да обезбедат податоци што можат да се користат за прилагодувања во реално време, како и долгорочни проценки на приносот, тековните фази на раст и други метрики за здравјето на растенијата / културите. Собраните податоци се безбедно зачувани во “cloud” дата базите на Monarch.

  Преку паметен телефон или личен уред, корисниците добиваат сигнали за тракторите, ажурирања на тековните микро-временски услови, детални извештаи за работењето, собирање податоци, анализа и складирање за поефикасно планирање на работењето на фармите.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Преку мобилни апликации на паметни телефони, корисниците можат да ги добијат потребните информации за работата на тракторот

  Компанијата вели дека веќе има обезбедено неколку стотици прелиминарни клиенти. Monarch Tractor има почетна цена од 50.000 американски долари, а испораката на веќе порачаните трактори ќе започне наесен оваа година.

  За повеќе слични корисни стории посетете ја рубриката Агро вести и Механизација како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img