Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиНајпродаваните трактори во Германија за 2020?

  Најпродаваните трактори во Германија за 2020?

  petel baner

  Пандемијата не влијаеше на продажбата на овие машини во Германија, а John Deere беше заменет на лидерската позиција од Fendt со вкупно 6.818 новорегистрирани трактори.

  Во 2020 година, во Германија имало вкупно 31.180 новорегистрирани трактори. Пандемијата на Covid 19 не влијаеше негативно на нивната продажба. Всушност, тој се зголеми за 13 проценти во споредба со 2019 година, кога имаше 28.686.

  Fendt води убедливо со дури 6.818 нови трактори, со што го достигнува својот удел на пазарот од дури 21,9 проценти во таа земја .

  Промени на тронот

  Добро познатата американска марка John Deere падна на второто место по неколку години доминација, регистрирајќи вкупно 5.530 трактори. Следствено, овој вицешампион има пазарен удел од 17,7 проценти.

  agrounik

  Овој распоред не го менува фактот дека овие две марки доминираат на германскиот пазаркако најпродаваните трактори. Сепак, уште еден играч во зелена нијанса е меѓу лидерите и тој се пласираше на третото место. Станува збор за Deutz – Fahr кој бележи 2.645 новорегистрирани трактори, што одговара на 8,5 проценти удел на пазарот.

  Од година во година, германските земјоделци претежно ги избираат истите брендови. Сепак, има и такви меѓу нив кои се многу ретки кај нас или воопшто не се појавуваат. Тоа се јапонски Iseki, германски Mercedes, австриски Linder или Hürlimann од групацијата SDF.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Во продолжение како изгледа списокот на најпродаваните трактори во Германија во текот на 2020 година:

  Први се Fendt со 6818 продадени трактори, следуваат Jophn Deere со 5530, па далеку под нив следуваат: Deutz-Fahr, Case IH/Steyer, Kubota, New Holland, Claas, Massey Ferguson, Valtra, Iseki, Same, Lamborghini i Hürlimann, Carraro, Mercedes, Lindner, McCormick и др.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img