Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34.8 C
Skopje
Tuesday, July 16, 2024

More
  домаАгро ВестиНајголемиот грозд на светот

  Најголемиот грозд на светот

  petel baner

  Најголемиот грозд на светот официјално признат од гинисовата книга на рекорди.
  
  Најголемиот и најтежок грозд изнесува 10,12 кг и беше одгледан од Себастијан Гомез Фалкон во Шпанија, како што е потврдено на 4 август 2018 година.
  
  Грозјето беше презентирано и измерено на локален земјоделски натпревар пред лозарите да решат да се пријават за титулата Гинис.
  
  Претходниот рекорд од 9,4 кг беше поставен во Чиле и стои од 1984 година!
  
  Има ли во Македонија вакви капиталци?
  
  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.
  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img