Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

13.8 C
Skopje
Friday, April 19, 2024

More
  домаАгро Вести7 Најскапи животни

  7 Најскапи животни

  petel baner

  7 најскапи животни кои што можете да ги поседувате на својата фарма. Ова се најскапите животни кои што на аукции достигнуваат вртоглави цени. Споредете ги со цените од нашите сточни пазари 🙂

  Расата крава Холштајн од Канада беше продадена за 1.005.025 евра, уште во 2009 година сè уште го држи рекордот.

  Холштајн најскапата крава на светот

  Најскапиот продаден бик во светот е расата Ангус и од САД, за рекордни 1.256.282 евра, продажбата беше реализирана во 2019 година.

  Најскапиот бик на светот

  Најскапиот овен од расата тексел беше продаден пред неколку дена на аукција во Шкотска за 557.824 евра. Претходниот рекорд го држеше овен од 2009 година. Најскапата некогаш продадена коза чинела 162.937 евра

  Најскапиот овен на светот

  Најскапиот пастув беше продаден во Ирска по цена од 58.626.494 евра, уште во 2000 година.

  Agrobot
  Најскапиот коњ на светот

  Најскапата продадена живина беше расата Ајам Чемани, цената на петел беше 2000 евра, продажбата се случи во 2013 година.

  Најскапиот петел на светот

  Златнокосото кученце од тибетскиот мастиф наводно е продадено за неверојатни 1.675.042 евра во Кина, што го прави потенцијално најскапото куче на светот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Најскапото куче на светот

  Расата свиња Јоркшир е најскапата свиња во светот, која беше продадена за 226.130 евра. Продажбата беше извршена во 2014 година.

  Најскапата свиња на на светот

  Ова е листата на 7 Најскапи животни на светот до сега. Станува збор за врвна генетика која за секој фармер преставува и престиж да се поседува на својата фарма.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img