Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Friday, July 12, 2024

More
  домаАгро Вести160.000 еутаназирани патки во Бугарија

  160.000 еутаназирани патки во Бугарија

  petel baner

  Според новите информации, пријавени се случаи на птичји грип на две фарми во Бугарија што ќе резултира со 160.000 еутаназирани патки. Карантин е воведен во Германија, а предупредувања се издадени во Виетнам поради високо патогени соеви.

  160.000 еутаназирани патки во Бугарија по појавата на птичји грип на две фарми. За кој вид станува збор сè уште не е познатo. Сепак, се смета дека е видот H5N8 кој е распространет во Европа.

  Според Ројтерс , болеста се појавила во објектите на истиот сопственик, а тие се наоѓаат во градот Славјаново, на северот на земјата. Минатата недела избувна и епидемија на фарма со повеќе од 99.000 кокошки несилки.

  Тамошната агенција за безбедност на храна соопшти дека нема технолошка врска помеѓу двете фарми. Ги повика земјоделците во регионот да ја чуваат живината затворена. „ Ова е загрижувачко. Станува збор за големи економски загуби“, рече Иван Јорданов , раководител на регионалната единица на агенцијата. Тој додаде дека уништувањето животни на заразените фарми ќе продолжи.

  agrounik
  еутаназирани патки

  Карантин во Баварија

  По избувнувањето на овој вирус, беше воведена забрана за ослободување живина на отворено во германскиот округ Бајројт во Баварија во радиус од три километри, со цел да се спречи неговото ширење на домашните животни. Покрај тоа, областа за набљудување е во радиус од десет километри, а овие забранувачки зони се протегаат до областа Форхајм.

  Според agrarheute , поради мерките за биосигурност, влезот во тамошните живинарски објекти е дозволен само во чиста заштитна облека. Чевлите мора да се дезинфицираат непосредно пред влезот за да се осигура дека нема да се воведат патогени микроорганизми.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Од другата страна на светот, во Виетнам, високо патогени соеви на птичји грип, H5N1 и H5N6, се појавија во дури 14 провинции.

  Досега во таа земја се уништени повеќе од 100.000 живина со цел да се запре ширењето на овој вирус, а ризикот е сè уште голем, како што предупредуваат тамошните власти. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img