Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

17.8 C
Skopje
Tuesday, May 18, 2021
More
  домаАгро ВестиМакедонско девојче

  Македонско девојче

  Македонско девоче е култна песна. Ова е целиот текст од песната. Дали знаете кој ја има напишано и за кога првпат се испеала песната Македонско девојче?

  Повелете целосен текст.

  Прва строфа:
  Македонско девојче,
  китка шарена,
  во градина набрана
  дар подарена.

  Рефрен:
  Дали има на овој бели свет
  поубаво девојче од Македонче?
  Нема, нема не ќе се роди
  поубаво девојче од Македонче.

  Втора строфа:
  Нема ѕвезди полични,
  од твоите очи,
  да се ноќе на небо
  ден ќе раздени.

  Рефрен:
  Дали има на овој бели свет
  поубаво девојче од Македонче?
  Нема, нема не ќе се роди
  поубаво девојче од Македонче.

  Трета строфа:
  Кога коси расплетиш
  како коприна
  лична си и полична
  од самовила.

  Рефрен
  Дали има на овој бели свет
  поубаво девојче од Македонче?
  Нема, нема не ќе се роди
  поубаво девојче од Македонче.

  Четврта строфа:
  Кога песна запее
  славеј натпее,
  кога оро заигра
  срце разигра.

  Рефрен:
  Дали има на овој бели свет
  поубаво девојче од Македонче?
  Нема, нема не ќе се роди
  поубаво девојче од Македонче.

  Оваа култна песна ја напишал

  Јонче Христовски

  во 1964 година.

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Отворен прв ” Млекомат ” во Србија
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Просечни цени на кванташки – овошје
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...