Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Friday, May 17, 2024

More
  домаАгро совети10 најважни правила за одгледување брокула

  10 најважни правила за одгледување брокула

  petel baner

  Брокулата е растение кое припаѓа на семејството на зелка, а се карактеризира со многу голема количина на калциум и витамин Ц. Рано пролетно сеење на брокула може да се направи кон крајот на февруари или почетокот на март доколку се поволни временските услови. Ви издвојуваме 10 најважни правила за одгледување брокула, кои би ви помогнале да имате квалитетна берба.

  1 . Брокулата бара средно-тешки почви, со добра дренажа, најдобро одговара на глинесто-песочни почви.

  2. Најсоодветната температура за развој на оваа култура е од 14 до 19 степени.

  3 . Поради превисоките температури , цветовите пожолтуваат и се распаѓа брокулата.

  4. Најидеалната pH вредност на почвата се движи од 5,7 до 6,5.

  5. Најдобри пред- култури се: мешунки , краставица, млад компир, кромид.

  6 . Со цел да се создаде убава роза, потребно е почесто да се напојува по расадувањето.

  Agrobot

  7. По пет недели, ќе се формираат 4-5 листови и тогаш брокулата е подготвена да се пресади.

  8 . Оплодувањето со ѓубриво многу добро му одговара .

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  9. Идеално место за брокула е она кое е добро осветлено, но заштитено од ветровите.

  10. При пресадување, растојанието помеѓу редовите треба да биде од 50 до 60 сантиметри, а во редот од 40 до 50 сантиметри.

  Брокула

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img