Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.9 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро ВестиНајголемиот бик на светот

  Најголемиот бик на светот

  petel baner

  Најголемиот бик на светот се вика Донето.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Бик од расата Chianina по име Донето го држи светскиот рекорд за најтежок бик, пријавен од еден извор како 1.740 кг. Кога бил изложен и измерен на саемот во Арецо во 1955 годинасепак имал 40 килограми повеќе и бил тежок 1.780 кг и бил висок неверојатни 1,85 метри.

  Оваа големина ја достигнал на 8-годишна возраст. Расата Chianina истот така е признаена за една од најстарите раси која дава најголеми примероци и најголемиот бик на светот е престаник од оваа раса. Има ли во Македонија вакви капиталци?

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber. Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img