Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Friday, July 19, 2024

More
  домаАгро ВестиПронајден овен обраснат со 35 килограми волна

  Пронајден овен обраснат со 35 килограми волна

  petel baner

  Во Австралија е пронајден овен, изгладнет и болен обраснат со 35 килограми волна. Поради густината и тежината на волната едвај гледал и тешко се движел.

  agrounik

  Овенот го добил името Барак и бил пронајден во шума, пишува Гардијан.

  Активист од организацијата за заштита на животните изјави дека се чини дека Барак некогаш бил во сопственост на некого и дека тој потоа избегал.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Тој посочи дека мерино овците мора да се стрижат најмалку еднаш годишно, бидејќи нивната волна продолжува да расте.

  Волната му создала големи проблеми на овој пронајден овен, бидејќи му беше тешко да се движи и тој едвај гледаше.

  Овенот Барак со волна тешка 35 кг.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img