Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро советиСмрдлив Mартин - Dolycoris baccarum

  Смрдлив Mартин – Dolycoris baccarum

  petel baner

  Смрдлив Mартин – Dolycoris baccarum

  Култура: ЈАГОДА

  Опис: Има 1 – 2 генерации годишно.

  Agrobot

  Презимува под растителни остатоци, под кора од стебла, по станови.

  Штетите ги причинуваат ларвите и имагата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Со својата исхрана предизвикуваат деформација на плодовите, а многу почесто ги загадуваат со секретите од смрдливите жлезди, особено е регистрирано кај јагодестите овошки (капини, малини).

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img