Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

20.8 C
Skopje
Sunday, June 16, 2024

More
  домаАгро ВестиСмртноста на пчелите во Бугарија достигна до 80%

  Смртноста на пчелите во Бугарија достигна до 80%

  petel baner

  Оваа година во Бугарија е забележана застрашувачка смртност на пчелните заедници. Властите молчат заради субвенциите, а револтираните пчелари протестираат. Смртноста на пчелите достигна до 80%.

  Смртноста на пчелите во Бугарија достигнаа застрашувачки размери, а пчеларите ширум земјата се вознемирени. ” Некаде просечната смртност е од 50 до 70 проценти. Оваа година, половина од пчелните заедници сигурно ќе изумрат”, предупреди пчеларот Емил Јанев од регионот Бургас.

  Сепак, Северин Илиев од Националната пчеларска организација, како што пренесува агроновините , изјавил дека смртноста на пчелите достигнува дури 80 проценти.

  Неговиот пчеларник се наоѓа во селото Полски Извор во југоисточна Бугарија, и тој тврди дека од 125 колонии изгубиле 100. „ Одгледувањето го започнав со само четири кошници, а во оваа работа, вложив многу “, коментираше дека пчелите ги хранат неговите деца. Тој коментира дека, дури и ако се пронајде причината за истребувањето, прашање е дали пчеларите ќе добијат надомест. 

  Според него, главната причина за високата смртност е сушата. Дополнително, тој забележува дека проблемите ќе се зголемат затоа што повеќето пчелари ќе ги отворат кошниците уште во март. Тој исто така нагласува дека ресорното министерство нема план да одговори на кризата. Тој проценува дека само 400 до 500 илјади кошници ќе останат во земјата.

  Смртноста на пчелите

  Ситуацијата се премолчува заради субвенциите?

  Според претставниците на овој сектор, стапката на смртност не е целосно пријавена за да не се намали износот на субвенции на ЕУ за поддршка на пчеларството. Сепак, тамошните пчелари сметаат дека целокупното законодавство во оваа гранка на земјоделството, но и воопшто на земјата е во целосен хаос. Имено, велат тие, според законот, пчелите се изедначуваат со стоката.

  agrounik

  Поради недостаток на соодветна политика и истражување за проблемот со нивната висока смртност, пчеларите организираа протест пред зградата на Министерството за земјоделство и храна во главниот град Софија.

  „ Гледам како Министерството турка проблеми под тепих. Според агростатистиката заснована на податоци од 1 октомври, нема евидентирани смртни случаи“, вели Илиев. Додава дека ова е логично затоа што пчелните заедници почнаа да умираат во ноември, декември, јануари. Но, тој тврди дека тие сè уште умираат . 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Ситуацијата таму стана многу тешка бидејќи пчеларите се оптоварени со бирократија , а Јанев смета дека поради оваа причина не се грижат за прогласување смртност затоа што знаат дека тоа нема да им помогне или ќе имаат корист од тоа. „ Разумен човек нема да верува во обвинувањата дека бројот на пчели ќе се зголеми, а тие ни го кажуваат тоа секоја година“ , напиша тој на социјалните мрежи, додавајќи дека пчеларите се „сирачиња“ на тој сектор и дека никој не се грижи за нив, бидејќи тој оддел не е приоритетен.

  За жал, ова не е прв ваков случај во таа земја. Да потсетиме, во бугарските села Петокладенци и Плевен кога од 10 до 13 мај минатата година беа усмртени голем број пчели поради активната супстанција тиаметоксам.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img