Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

18.8 C
Skopje
Sunday, March 3, 2024

More
  домаАгро советиГоведски желатин - колку е здрав и корисен?

  Говедски желатин – колку е здрав и корисен?

  Agrobot

  Желатин е протеински производ, безбојна или жолтеникава супстанца без мирис и вкус што се добива со готвење на кожата, коските или сврзното ткиво од говеда, свињи или коњи. Најдобар и најчесто корисен е говедски желатин.

  Желатин е производ добиен со делумна хидролиза на колаген извлечен од кожата, коските или ‘рскавицата на сврзното ткиво. Загреаниот желатин се топи, а кога ќе се олади повторно е цврст и се меша со вода и формира полу-гел. Ако се потопи во вода, дел од супстанцијата се раствора. Стабилен е во многу мал температурен опсег. Тој е главна компонента на сврзното ткиво кај сите животни. Се добива со хидролиза на колаген, протеин кој дава сила и поддршка на ткивата и органите. За поскапи употреби како што се фотографии и фармацевтски производи, се користи оној добиен од говедски коски. Денес, покрај свински и говедски, се користи и желатин од риба.

  Говедски желатин

  Говедскиот желатин содржи колаген, пролин, глицин и протеини. Се верува дека позитивно влијае на здравјето на кожата, косата и ноктите, помага при болки во зглобовите, ја затегнува кожата, добар е за дигестивниот и имунолошкиот систем и се претпоставува дека го намалува појавувањето на целулит. Една третина од сите аминокиселини во желатин е глицин, кој е познат по своите антиинфламаторни ефекти, затоа е добар за заздравување на раните при обновување на кожата, а има и поволно влијание врз квалитетот на сонот.

  Сепак, говедскиот желатин е најшироко користен во прехранбената индустрија и може да се најде како желатин во ладни млечни производи, слатки и желеа во кондиторската индустрија и месните производи.

  Како да се пие говедско желатин?

  Примената на говедски желатин за медицински цели е многу едноставна. Желатинот се натопува во јогурт или обична вода и се остава да стои да набабри за да може да се пие или поточно да се јаде.

  говедски желатин

  Лековитост и употреба на говедски желатин

  Покрај употребата во кулинарството, говедскиот желатин се користи и за елиминирање на многу здравствени проблеми. Има специјална употреба како лек за проблеми со ‘рбетот, болки во коските, но и кога е оштетена’ рскавицата. Пролинот и хидросипролинот се ефикасни за обновување на сврзното ткиво, што исто така се припишува на желатинот, кој исто така може да го зголеми растот и волуменот на сврзното ткиво.

  За слабеење

  Желатинот е малку калоричен, го намалува апетитот, го подобрува чувството на ситост и помага доколку сакате да изгубите тежина. Практично не содржи масти и јаглехидрати. Препорачливо е да го вклучите во исхраната доколку го сакате најдоброто за вашето тело.

  За болки во коските

  За болки во коските бара едномесечен третман што може да се повтори дури по шест месеци.

  Подготовка: секоја вечер, во текот на цел месец, 5 грама желатин се става во чаша со ладна вода на дното. Се остава да набабри преку ноќта и да се претвори во желе. Наутро, пијте ја оваа мешавина пред појадок. Ако сакате подобар вкус, додадете малку мед, овошен сок или јогурт. Оваа мешавина може да се користи и во случај на проблеми со колената.

  За ‘рскавици, коски и тетиви

  Желатинот ги зајакнува зглобовите и срцевиот мускул и го забрзува метаболизмот. Има многу добар ефект врз концентрацијата и помага кожата да остане еластична и здрава. Дава еластичност и сила на тетивите и лигаментите. Спречува остеопороза, а го подобрува квалитетот на ноктите и косата. Некои студии покажаа дека дури има корисен ефект врз холестеролот во крвта. Во последно време, луѓето се свртуваат кон природата и нејзините лекови за разни болести. Еден од природните начини да им помогнете на вашите коски е безбеден и говедски желатин, кој со соодветна употреба може да биде вистинскиот избор.

  За здрави зглобови

  Желатинот содржи калциум, магнезиум, фосфор и сулфур, што е многу моќен состав. Сето ова лесно се апсорбира, и тие се клучни за здравјето на коските и зглобовите. Покрај сите горенаведени, желатинот им помага на луѓето кои долго време биле врзани за кревет поради болест и не станале бидејќи поттикнува закрепнување на атрофираните мускули.

  Желатин се користи и од спортисти кои напорно тренираат бидејќи содржи многу аминокиселини кои го забрзуваат нивното закрепнување.

  За стрии

  Чест проблем кај младите бремени жени е појавата на стрии. Говедскиот желатин помага и при овој проблем бидејќи ја подобрува цврстината и еластичноста на кожата. Го зголемува производството на колаген во телото, и ова е клучот за спречување на појава на стрии.

  Здрав желудник

  Состојките на желатинот помагаат да се зголеми количината на хлороводородна киселина во желудникот, што е многу важно за процесот на варење и апсорпција на хранливите материи. Со возраста, нивото на оваа киселина се намалува, а најчеста причина е стресот, па неговиот недостаток може да доведе до анемија.

  Многу истражувања во светот се прават со разни супстанции, сите со цел подобрување на здравјето на луѓето и подолг живот. Научниците во Русија спроведоа експерименти со глувци и желатин и открија дека ја лекува цревната слузокожа кај глувците која била оштетена од разни хемикалии.

  Во случај на неухранетост на пациентите поради чувствителност на глутен, лекарите дадоле говедски желатин што се покажал добро и биле постигнати добри резултати во закрепнувањето.

  За лице и кожа

  Желатинот има одлична примена во козметичката индустрија бидејќи основната состојка во препарати против стареење. Поради недостаток на колаген, во телото се случуваат многу промени, а тие најпрво се забележуваат на кожата и косата. Со возраста, способноста на телото да синтетизира колаген се намалува, па влакната во кожата ја губат еластичноста и се создаваат брчки. Стареењето не може да се спречи, но ефектите може да се ублажат. Колагенот врзува вода и со тоа се намалува дехидрираноста на телото, а со тоа и на кожата.

  Постојат различни маски за лице со говедски желатин кои се ефикасни и ја прават кожата мазна.

  petel baner

  Измешајте една лажица желатин во прав со две лажици топла вода и една лажица свеж сок од лимон и нанесете на лицето. Оставете го на лицето 15 минути и исплакнете со топла вода.

  Желатинот е всушност колаген во својата природна форма, и со вклучување во исхраната, кожата ќе биде сјајна и затегната, па брчките ќе бидат помалку видливи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  Говедски желатин

  За коса

  Говедски желатин се користи и за коса, а третманот е како што следува.

  Измешајте лажица желатин во прав во половина чаша ладна вода и додадете уште половина чаша млака вода, лажичка мед и лажичка јаболков оцет. Масирајте го овој гел во целата коса, оставете го да отстои десет минути и измијте ја косата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img