Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро советиДомашен зачин, вкусен и здрав!Направете сами...

  Домашен зачин, вкусен и здрав!Направете сами…

  petel baner

  Домашен рецепт за домашен зачин – Без разлика дали сакате малку да го промените вкусот на јадењата што ги правите или само сакате да знаете од што е направен зачинот што го додавате на вашите јадења, ви предлагаме да го направите сами. Немојте веднаш да помислите дека ова е невозможна мисија. Ќе се изненадите колку е лесно да направите многу вкусен и многу поздрав зачин од оној што го купувате.

  Потребни состојки за домашен зачин

  • 700 гр моркови
  • 700 гр црвена пиперка
  • 200 гр корен од магдонос
  • 500 гр корен од целер
  • 700 гр кромид
  • 700 гр морска сол
  • 1 сноп лист од магдонос
  • 2 снпа лист целер со целото стебло
  • 1 лист од селен
  домашен зачин
  Домашен зачин

  Подготовка:

  • Исчистете го и измерете го целиот зеленчук, за да знаете колку сол да ставите. 1 кг сол за 4 кг зеленчук. Ставајте го зеленчукот во ладна вода додека сè не завршите.
  • Исчистениот зеленчук уште еднаш измијте го, па повторно ставете го во ладна вода, претходно исечете го на помали парчиња. Измијте ги и листовите.
  • Големината на парчињата ќе ги процените во однос на големината што поминува во мелницата за месо, бидејќи сега тоа ќе биде вашиот најдобар пријател.
  • Значи, инсталирајте ја мелницата за месо и земете мешан зеленчук – малку од ова, малку од тоа, со додавање на листови магдонос, целер и селен, мелете го целиот зеленчук.
  • Измешајте го мелениот зеленчук и додадете сол, потоа промешајте повторно и оставете го да отстои преку ноќ. Повремено промешувајте го зачинот.
  • Следниот ден, ставете го подготвениот зачин за јадење во стаклени тегли и затворете го со метално капаче, а потоа во оставата, или кујната. Кога ќе отворите тегла, можете да ја чувате во фрижидер, само за да бидете сигурни дека ништо нема да и се случи.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img