Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

22.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро ВестиHuawei преминува на одгледување свињи?

  Huawei преминува на одгледување свињи?

  petel baner

  Huawei преминува на технологија за одгледување свињи. Тие најавуваат систем насочен кон препознавање на лицата на животните. Ова ќе овозможи да се следи нивното однесување, движење и многу повеќе.

  Поради постојаните проблеми со пазарот и нејзините 5G смартфони, кинеската гигантска компанија Huawei започнува со технолошки напредок што ќе се користи во производството на свињи, пишува технологија за храна и земјоделство.

  Тие најавија лансирање на систем кој користи вештачка интелигенција за кој велат дека може да ја модернизира индустријата. Имено, тие планираат да ги следат животните со технологија која е насочена кон препознавање лица. Тие веруваат дека овој мониторинг ќе овозможи да се открие и спречи ширењето на болеста кај добитокот. Исто така сакаат да го користат за да го следат нивното однесување, движење и тежина.

  Како што коментираат експертите, ова може да биде осмислен деловен потфат. Кина е најголемиот светски производител на свињи со околу 38 милиони тони месо произведено минатата година. Во таа земја има околу 310 милиони свињи , што сочинува половина од популацијата на овие животни во светот.

  Бидејќи африканската свинска чума се шири низ целиот свет, напредокот на технологијата во овој сектор стана нивниот главен фокус. Другите технолошки гиганти како JD.com, NetEase и Alibaba исто така се натпреваруваат на огромниот пазар на технологија во кинеските фарми.

  agrounik
  одгледување свињи

  Ги компензираат загубите на примарното производство

  Huawei мора да ги надомести загубите во деловните активности предизвикани од трговски санкции во САД и Велика Британија. Според извештаите, нивната продажба на паметни телефони опаднала за дури 42 проценти во последниот квартал на 2020 година.

  Ова се должеше на ограниченото снабдување со микрочипови поради санкциите што им ги наметна поранешниот американски претседател Доналд Трамп, бидејќи се плашеше дека компанијата претставува закана за националната безбедност на САД, со што се запре производството на поскапи модели. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  „ Не е дека имаме проблеми со квалитетот, туку дека имаме нееднакви односи со другите, помеѓу  геополитичките тензии “, изјави портпаролот на компанијата за Би-Би-Си .

  „ Одгледувањето свињи е уште еден пример за тоа како се обидуваме да заживееме некои традиционални индустрии користејќи информатичка и комуникациска технологија“ , заклучи тој, велејќи дека нивната цел е да создадат поголема вредност за ваквите производни процеси во ерата на мрежата 5G затоа што, се чини, новиот претседател на САД Џо Бајден не планира да го смени ставот кон ограничувањата во пристапот до технологијата.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img