Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

29.8 C
Skopje
Wednesday, July 24, 2024

More
  домаАгро ВестиКаде одат парите од ЕУ? На „тапет“ пет земји...

  Каде одат парите од ЕУ? На „тапет“ пет земји…

  petel baner

  Дали ЕУ е во состојба да одвои пари од буџетот без да има врска со измама и корупција?

  „Каде одат парите од ЕУ ?“ е насловот на извештајот објавен од Зелените / ЕФА. Тоа е политичка група на Европскиот парламент составен од зелени и независни европратеници. По истражувањето за злоупотребата на земјоделските субвенции , што предизвика многу прашина во пет земји од Централна и Источна Европа. 

  Бугарија, Чешка, Унгарија, Словачка и Романија се земјите за кои сметаат дека се најпроблематични во алијансата. „Во последниве години, сведоци сме на зголемени докази дека фондовите на ЕУ во Централна и Источна Европа, особено земјоделските субвенции, претежно завршуваат во рацете на локалните олигарси. Тие се поврзани со политички елити или големи (агро) конгломерати, наместо да им помагаат на малите и средни земјоделци.

  Тие посочуваат дека ваквиот развој на настаните ја доведува во прашање можноста на ЕУ да го спроведе буџетот без да ризикува врски со овие измами. Но, исто така го покренува прашањето дали распределбата на средства на теренот им служи на целите на Унијата. Ова вклучува заштитата на биодиверзитетот, борбата против климатските промени и сето она што го вклучува Зелениот план. Трето, тие веруваат дека оваа практика ја поткопува борбата во владеењето на правото.

  Така, целта на извештајот беше да открие кој има корист од земјата како ресурс и субвенционирање од ЕУ. Потоа, колку големи и мали играчи на пазарот се еднакви. Каква е врската помеѓу фондовите на ЕУ и олигарсите. Како и дали властите на тие земји извршуваат спроведување на постојните правила и осигурување дека даночните обврзници на пари се правилно распределени. 

  Олигархија и корупција во Бугарија

  Бугарија, на пример, ги зголеми своите површини под пченица, пченка и сончоглед од влегувањето во ЕУ. Но, секако на штета на оние со поголема додадена вредност, како што се зеленчук и трајни култури за кои земјата беше позната некогаш. Ова ја намали побарувачката на работна сила во руралните области. Тоа доведе до невработеност, миграција и депопулација во многу делови на земјата. Огромни корпоративни структури добија средства од фондовите на ЕУ во износ од неколку милиони евра. Да се скрати една кратка и сложена приказна, доведе до развој на олигархијата и уште поголема корупција. 

  Минатата година, новинарката Валја Ахчиева откри дека една компанија лажирала органско одгледување соја. Таму пасиштата и субвенциите се поделени врз основа на бројот на добиток во системот, без проверка на теренот, што чини милиони евра. Исто така беа идентификувани неправилности со поддршката на проектот од Програмата за рурален развој, за што најчесто се виновни општините . И ова се само некои од случаите во таа земја.

  Каде одат парите од ЕУ ?

  Просечна големина на чешката фарма е 133ха?

  Кога станува збор за Чешка, таа земја има најголема просечна големина на фарми во Европската унија. Таа изнесува 133 хектари, што е седум пати повеќе од соседна Австрија, која има просек од 19 ха. Таму, околу 4500 бизниси „поседуваат“ сопственост или закуп на 69 проценти од земјоделско земјиште. Додека пак 25 000 семејни фарми користат 28 проценти од тоа земјиште. Интересно е и тоа што просечната големина на семејните фарми е дури 39 ха, далеку од просекот на ЕУ (16 ха).

  Соодветно на тоа, најмногу средства добиваат најголемите. На пример, Агроферт , конгломерат за земјоделство, храна и хемија во сопственост на актуелниот премиер, доби 63 милиони евра субвенции во 2019 година, од кои повеќето се однесуваат на земјоделството.

  Унгарија: Нема земја за обични луѓе

  Кога станува збор за Унгарија, претседателот Орбан и Министерството за земјоделство таму станаа на нозе и остро ги нападнаа Зелените / ЕФА по објавувањето на извештајот. Тие го нарекоа документот „цунами на лаги“ и возвратија со обвинувања за, како што велат, „ целосно непочитување на фактите “. Тие дури ги обвинија Зелените за напад на „ европскиот земјоделски модел како целина “. „ Секој што ќе го нападне унгарскиот модел на земјоделска помош, го напаѓа темелот на европскиот систем на земјоделски субвенции, кој во моментов ги фаворизира земјоделците “, се вели во соопштението на ресорното министерство. 

  Што тие извлекоа како проблематични во извештајот? Најголемиот дел од помошта на ЕУ доделена на унгарското земјоделство е во корелација со бројот на хектари од тој вид земја. Но, исто така и со големината на портфолиото за добиток и непочитувањето на низа регулативи. 

  Сепак, Министерството дури и не дозволува да се слушне: „ Унгарија има еден од најстрогите и најсофистицирани системи за следење на исплатата на земјоделските субвенции и тој редовно се прегледува од Европската комисија и Европскиот суд на ревизори “ , се вели во соопштението. 

  Имено, европратеничката Виола фон Крамон , член на Одборот за ревизија, изјави дека изјавата на владата „ не е во спротивност со ниту една реченица од студијата “, но исто така и дека „ повеќето средства од ЗПП доаѓаат во рацете на многу малку луѓе. Унгарското Министерство не поби ниту еден од тие факти “, рече таа, велејќи дека унгарската влада треба да се фокусира на формирање ЗПП што ќе работи за земјоделците таму, а не само за неколку сопственици на земјишта, владини политичари и членови на нивните семејства.

  Словачка: Притисок, уцена, насилство? 

  Кога станува збор за Словачка, работите таму одат предалеку. Извештајот дури ги поврзува со убиството на истражувачкиот новинар Јан Куцијак и неговата свршеница. Имено, овој млад новинар (27) објави низа откритија на еден словачки портал во 2019 година за вмешаност на високи политички функционери во нелегално деловно работење со калабрискиот мафијашки клан „Ндрангета“, што вклучуваше милиони измами со европски земјоделски субвенции. 

  По неговата смрт, колегите новинари ја продолжија истрагата. Притоа, тие дојдоа до информации дека помалите земјоделци се соочуваат со големи административни притисоци. Но, исто така и со уцени и насилство кога се обидоа да им се спротивстават на нивните „локални шерифи“. Во прикривањето на овие малверзации учествуваше и полицијата,  како и судовите, кои отворено се работеа во корист на измамниците.

  парите од еу
  Каде одат парите од ЕУ ?

  Романските земјоделци се задушени од бирократијата

  Проблемот во Романија не е само тоа што парите од ЕУ претежно одат на големи сопственици на земјиште, во споредба со малите земјоделци. проблем е и тоа што земјиштето во сопственост на големите не е ниту официјално наведено. За време на ова истражување, откриено е дека недостасуваат многу податоци. Ова го отежнува воопшто откривањето на тоа со колку пари учествувала земјата во фондовите на ЕУ. 

  Во разговор со земјоделците, истражувачите дошле до заклучок дека дури и средните економии немаат можност да пристапат до фондовите на ЕУ. Тие едноставно немаат ресурси за борба против бирократијата. Или имаат пристап до само помали програми кои не вредат. Наместо тоа, тие одат на работа во странство. Таму заработуваат пари за неколку години и инвестираат во земјата и технологијата. 

  agrounik

  Ова се само делови од сложувалката што ја добија својата целосна форма во извештајот.

  Современ феудализам

  Кој знае кои земји сè уште ќе бидат на тапет на идните студии. Сепак, треба да се потсети дека минатата година беше предложен закон до Европскиот парламент. Со него би се заштитиле малите и средни земјоделци од олигарси и сопственици на големи парцели кои ги продаваат своите производи на големо. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Како што во тоа време посочи Клубот на претставници на Европската народна партија (ЕПП), тоа би спречило користење на субвенциите што ги добиваат, а кои се наменети исклучиво за мали земјоделци. 

  Оваа форма на третман на “малите” се нарекува модерен  феудализам.  Малите земјоделци всушност се  кметови. Додека земјопоседници, големи компании, како феудалци, добиваат најмногу пари. 

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img