Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

24.8 C
Skopje
Saturday, June 3, 2023

More
  домаАгро ВестиЦреша од Италија влезе во Гинисова книга на рекорди

  Цреша од Италија влезе во Гинисова книга на рекорди

  Станува збор за сортата Sweet Stephany, а нејзиниот плод е скоро исто тежок како просечна кајсија.

  Плодот од сортата Sweet Stephany се смета за најтежок во светот и  тежи 26,45 грама . Набрана е во експерименталниот овоштарник Salvi Vivai од италијанскиот регион Emilia-Romagna. Оваа сорта беше развиена од агрономи од Универзитетот Alma Mater во Болоња. 

  Така, неодамна беше официјално запишана во престижната Гинисова книга на рекорди. Плодот е потежок од костенот и скоро иста тежина како кајсијата. Тоа е далеку повеќе од просечната тежина на овие видови на овошје, кои на вага обично прикажува меѓу седум и осум грама, напишана. Развојот на оваа сорта започна пред 30 години на истиот универзитет. 

  „ Откако созреа во јуни минатата година, се истакна со својата посебна големина“, тврдат производителите. Тие додаваат дека за многу краток временски период, бидејќи станува збор за расиплив производ, бил свикан тим на експерти, кој потоа ја започнал постапката за нејзино вклучување на престижната гинисова книга. 

  гинисова книга

  Но, ова не е прв италијански рекорд кога станува збор за големината на овој вид овошје. Според  vivaitalia, уште во 2003 година, овоштарот Gerardo Maggipinto од Sammichele di Bari постави рекорд со сортата  La Grande Ciliegia.

  Плодот кој победи во тоа време тежеше 21,69 грама, а остана во предност 16 години се додека не беше тргнат од тронот од цреша од Чиле пред две години. Беше собрана во Патагонија и тежеше 23,93 грама.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img