Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиКако се сеат кикиритки, како растат и кога се собираат

  Како се сеат кикиритки, како растат и кога се собираат

  petel baner

  Кикиритките се нешто ново што може да расте и во нашите градини. Имено, треба да се каже дека кикиритки се култура на тропските предели. На овие простори се одгледува претежно од хоби. Вкупната површина под оваа култура во нашите краишта е толку мала што не се води посебна грижа за одгледувањето.

  Време на садење кикиритки

  Ако добиете кикиритки за садење, тоа ќе биде големо изненадување за вас бидејќи нашата клима одлично им одговара. Оваа култура сака плодна, длабока и лабава почва, со доволно вар и хумус, а почвата треба да се обработува уште во есен.

  Се сее на пролет во време кога нема опасност од мраз и студ. Најдобро е семето да се чува во мешунки, до сеидба, на суво и воздушно место.

  agrounik

  Сеење

  Семињата се отстрануваат од мешунките пред сеидбата и се сеат на длабочина од 6-8 см. Се сее во редови распоредени 70-80 см и 8-12 см по ред (по едно растение). Кикиритките се разликуваат од другите мешунки според начинот на кој формираат плод.

  По опрашувањето на цветот, толчникота расте во должина и формира т.н. гинофор, кој е вовлечен во земјата до длабочина од 8-9 см. Тука се развива плодот на т.н гинофор, кој останува над почвата, се суши и умира, па затоа треба да се нагрне малку земја околу растенијата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  кикиритки

  Плодови

  Кикиритките се вадат од растението на есен. Кикириките што ги оставаме за семе се чистат од земја и се сушат на воздух, се чуваат во мешунки на проветрено место до садење.

  Останатите кикиритки се мијат од земја и лесно се сушат во рерна на ниска температура, односно се печат малку и може да се конзумираат.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img