Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

2.8 C
Skopje
вторник, декември 7, 2021

More
  домаЛековита исхранаКако правилно да се користи саќе?

  Како правилно да се користи саќе?

  Сè што прават пчелите во внатрешноста на кошницата е корисно за здравјето на луѓето и подобрување на функцијата на организмот. Затоа саќето треба да биде вклучено во исхраната. Таму се наоѓаат сите пчелни производи во неговите комори. Има суров мед и полен, но и траги од матичен млеч, пчелин восок и прополис. Сите тие заедно ги зголемуваат неговите лековити својства.

  Како да се користи саќе ?

  Овој природен производ може да се конзумира суров, но и во комбинација со житарици, овошје и млеко. Обично се јаде со ставање на мало парче во устата, по што содржината се вовлекува од клетките – откако ќе се извлечат сите сокови, цврстиот дел не се голта, туку се исфрла. 

  Саќе може да се џвака, но тоа не е секогаш препорачливо, бидејќи восокот може да заглави меѓу забите. Покрај тоа, оваа состојка може да стигне и до стомакот и да го оптовари, бидејќи телото не може да го свари.

  да се користи саќе

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...