Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Thursday, July 18, 2024

More
  домаАгро советиМаст од зајак: Корисни својства и употреба

  Маст од зајак: Корисни својства и употреба

  petel baner

  Повеќето потрошувачи не се свесни за хранливите својства на маст од зајак, која е супериорна во однос на гускината и кравјата маст, кои се најпопуларни.

  Зајаците внимателно избираат храна, јадат само здрава трева, корени, итн. Ова влијае на нивната маснотија, што е значително подобро од другите сорти во однос на придобивките и хранливите материи. Зајачката маст се користи за воспалителни процеси, враснати нокти, чиреви и рани. Таа е ненадмината за отстранување на скршени трнчиња во кожата. Има богат хемиски состав, затоа помага во зајакнување на имунитетниот систем. Му обезбедува на телото заситени киселини што на човекот му се потребни за активна работа на органите.

  Често се меша со мед. Смесата помага во третман на бронхитис, воспалено грло, кашлица и други проблеми на респираторниот систем. Бојата на производот е бела или беж. Се чува во замрзнувач, така што рокот на траење се зголемува. Маста е особено корисна за бремени жени и нивните бебиња. Во овој период, на телото му треба зголемена доза на корисни витамини и микроелементи.

  agrounik

  Кога се зема во традиционална медицина, може да се разреди со мед. Од ова, неговите придобивки и ефективност ќе бидат уште поголеми. Не треба да се загрева медот, бидејќи од него ги губи своите лековити својства.

  Други начини на употреба на маст од зајак се подмачкување на не-гнојни рани за забрзано заздравување и лекување на области со силно чешање. Исто така, од овој производ, можете да комбинирате стопена маст со пчелин восок и мед. Чувајте го овој лек во фрижидер.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  маст од зајак

  Во домашната козметика може да се користи за други цели

  – Борба против студ и лупење на кожата. Лековитата маст се подготвува од масти и мед во сразмер од 2:1 и се нанесува на сите проблематични области на телото.
  – Заштита од мраз. Мастите за подмачкување на отворена кожа ќе ви помогнат да се заштитите од тешки мразови.
  – Реставрација на косата. Маски од зајачка маст (2 лажички), мед (1 лажичка) и чешниња лук ќе ви помогнат да ја вратите густината на косата, да ја направите посилна. Маската се нанесува на коренот, се покрива со пластична кеса или специјална капа и се остава 1-1,5 часа. Потоа, мора темелно да се исплакне со шампон.
  – Нега на рацете и лицето. Чиста маст може да се нанесе на кожата на лицето и рацете. По 30 минути, остатоците од таквата “маска” треба да се отстранат со мека крпа. Тоа ќе помогне да се омекне и хидрира кожата, односно да се потхрани.

  Можни несакани ефекти

  Ова е природен производ кој е целосно безопасен и безбеден, освен во случаи на индивидуална нетолеранција. Во случај кога телото е склоно кон манифестации на алергиски реакции, како и кога се дијагностицира гихт, артритис или невро-артритична дијатеза, не се препорачува да се користи. Ова се должи на присуството на пурински бази во неговиот состав, кои се основа за формирање на мочна киселина, предизвикувајќи влошување на горенаведените заболувања.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img