Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

26.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиСпектакуларни сцени од лозјата во Бургундија

  Спектакуларни сцени од лозјата во Бургундија

  petel baner

  Малку кој од лозарите и овоштарите синоќа мирно спиеше. Се знаеше дека по вчерашните врнежи, мразот ќе има уште понегативно влијание врз моментално чувствителната вегетација. Осамнаа спектакуларни сцени за спасување на лозјата во Бургундија.

  Во овој период, мраз не е добредојден никако, дури ни да пропешачите со мраз во рацете покрај лозниците.

  Иако спектакуларни, сцените во кои лозарите се обидуваат да ги спасат своите посеви со палење оган, всушност се тажни за сите оние кои знаат колку е напорна работата на земјата. И колку е тешко кога културата во рана пролет е покосена од мраз. 

  Студениот, арктички фронт вчера донесе снег, дожд и минуси на подрачјето на Централна и Западна Европа и Медитеранот. Малку лозари и овоштари синоќа мирно спиеја. Знаеја дека по вчерашните врнежи од дожд и снег, мразот ќе има уште понегативно влијание врз моментално чувствителната вегетација. 

  Најавената температура, која утрово навистина достигна до -5 ° C , ги принуди француските лозари да интервенираат во нивните насади. Така, со палење на грејачи на масло, тие се обидоа да ги спасат новоотворените пупки во лозјата на Chablis, најсеверниот, познат вински регион Бургундија. 

  Agrobot

  Штетата ќе се додаде само затоа што, споменатите грејачи помагаат до -5 ° C, под тоа, како што тврдат винарите, тие се неефикасни. 

  лозјата во Бургундија

  Овој вински регион веќе со години бележи штети предизвикани од мраз, град, суша, а минатата година и од коронавирусот. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Упте утре се очекуваат студена ноќ и утрински минуси, а температурите треба да се зголемуваат за време на викендот. 

  Сепак, сите овие појави не невообичаени бидејќи и старата народна изрека вели дека “априлскиот мраз прави поголема штета отколку летниот град и сушата заедно”.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img