Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

7.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро советиКако да спречите издолжување на садници?

  Како да спречите издолжување на садници?

  Agrobot

  Издолжување на садници е честа појава кога се одгледуваат садници во затворен простор. Но, растенијата може да се спасат ако проблемот се забележи рано. Научете ги овие едноставни трикови како да ги поправите издолжените садници пред да биде предоцна.

  Издолжените садници се чест проблем кога се произведуваат во затворено. Тоа може да влијае на секаков вид зеленчук или цветови. Садници од домати, тиквички, брокула, зелена салата стануваат долгостеблести, бидејќи тие се садат во време кога сè уште нема доволно дневна светлина. Цвеклото, на пример, ослободува повеќе садници од една семенска топка. Ова доведува до толпа во контејнерот и садници кои се протегаат очајно кон изворот на светлина. Резултатот е тенки и лесни стебла и неколку помали листови.

  Ако оваа состојба не се поправи, нивните стебла стануваат послаби. Растот се забавува , што на крајот ќе ги направи беспомошни пред напади на болести и штетници. Исто така, тие имаат помала веројатност да издржат ветер и дожд кога се во надворешна градина.

  Добрата вест е дека издолжените садници можат да се санираат пред да биде предоцна.

  Што предизвикува издолжување на садници?

  Недоволно светлина

  Прво и најважно, основниот проблем е недоволната осветленост, но не е единствениот.  Садниците имаат природна тенденција да растат кон светлината. Ако изворот на светлина е премногу слаб или далеку, во малите растенија се активира систем за преживување. Тие растат брзо во висина за да се обидат да се приближат до светлината. Резултатот е тенки, кревки стебла.

  Ако изворот на светлина е само на едната страна, на пример, ги ставате на прозорецот, тие можат толку многу да се наведнуваат кон сонцето, што се наведнуваат целосно странично. Ова е прилично опасна ситуација за опстанок на мали садници, бидејќи тие се премногу близу до удавената и влажна подлога, што ги прави подложни на болести.

  издолжување на садници

  Премногу топлина

  Друга причина за издолжување на садници е премногу топлина. Температурите што ги имаме во куќи или станови или во расадник може да доведат до наплив на брз раст на садници. Всушност, штом семињата ‘ртат, тие реагираат на високи температури со побрзо растење на стеблото. Се издолжува, пред листовите да имаат шанса да ги стигнатт. Ова резултира со неурамнотежени садници.

  Премалку влага

  Третата причина е неконзистентна влага. Ако наводнување не е редовно, но подлогата се суши помеѓу две наводнувања, ова спречува расадот да прерасне во силно растение со добра лисна маса. Континуираниот недостаток на влага ќе доведе до долги и теноки стебленца, а на крајот може да ги убие, бидејќи нема да можат да пристапат до хранливите материи што им се потребни од земјата.

  Премалку простор

  Четвртата причина зошто садници се издолжуваат е недоволен простор помеѓу садниците. Бидејќи ртењето на семето никогаш не е 100% (или ако е мало семе), честопати се случува да засадиме неколку семиња во една ќелија од контејнер или во една саксија. 

  Меѓутоа, кога садниците ќе започнат да растат, поради збиеноста во нивниот животен простор, започнува конкуренцијата за светлина. Растенијата се обидуваат да растат сè повеќе , односно тие стануваат се подолги и подолги, со цел да ја престигнат конкуренцијата.

  Како да се спречи понатамошно издолжување на садници?

  Сите фактори кои влијаат на издолжување на садници може да се подобрат и растенијата да се зајакнат и спасат.

  Повеќе светлина

  Ако треба да садите во период кога нема доволно природно светло, потребно е да се обезбеди дополнително осветлување на садниците. Просечната количина на сончева светлина до рана пролет е многу помала од 12 до 16 часа што се потребни за силен развој на расад. Од друга страна, повеќето садници од зеленчук се долгогодишни растенија кои успеваат во 16 часа сончева светлина и 8 часа темнина.

  Понекогаш, и се чини се почесто, се случува садниците да мора да останат во затворено долго време поради временските услови. Многу е важно тие да имаат доволно светлина за да ја поминат својата почетна вегетативна фаза. Ова е најдобро да се прави со светилки со целосен спектар.

  Ако имате мал број садници и ги чувајте во куќата, во близина на прозорецот свртен кон југ, можете да го испробате трикот со сребрена фолија. Како? Сребрената фолија е залепена на картонот. Од него се прави мал ѕид кој се поставува зад садниците. Значи, имаме прозорец, садници, а потоа фолија. Фолијата е свртена кон прозорецот така што светлината од неа се рефлектира на садниците од другата страна.

  Регулирање на температурата, влажноста и збиеноста

  Иако температурите помеѓу 23-26 степени се идеални за ртење, повеќето садници најдобро се развиваат на дневни температури помеѓу 18-21 степени и ноќни 13-15 степени. Бидете сигурни да ги извадите од грејните душеци или да ги отстраните вреќите или фолиите за влага во рок од неколку дена по ртење.

  Дајте им влага одоздола. Значи, секој контејнер или тенџере треба да има свој танц. Кога ги наводнувате садниците одозгора, нема гаранција дека водата ќе оди сè до дното (особено со растенија што се наоѓаат во подлабоки ќелии или саксии). Ако истурите вода во плех, таа обезбедува влага што ги поттикнува корените да се шират надолу, што ги зајакнува растенијата.

  Отстраните повеќе садници кои се борат за светлина, вода. Се препорачува да се сечат, да не се вади и да се остави една, најсилната во секоја ќелија на садот или саксијата.

  petel baner

  Стимулирање на зајакнување на стеблото

  Поттикнете го развојот на посилни стебла со нежно поминување на раката над нив или пуштање на вентилатор. Имено, издолжените садници понекогаш можат да се спасат со секојдневно нежно поминување со прстите на врвовите на растенијата. Ова едноставно движење симулира ветре на отворено и „трикови“ на садници за да помислат дека треба да имаат подебели стебла за да ги издржат ветровитите услови. Можете да користите вентилатор за истата цел, да создадете нежно ветре, само обрнете внимание на садниците, бидејќи почвата има тенденција да се исуши побрзо.

  Друг начин да се поправат издолжените садници е да ги потхраните. Кога ќе ги развијат своите вистински листови, можете да ги нахраните со многу благо течно ѓубриво. Се става во водата во плехот (според препораката на производителот), а почвата ќе „цица“ колку што е потребно. Садниците треба да бидат стари барем неколку недели во тоа време.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Трик за издолжени садници од домати

  Ако садниците од доматите се издолжени, најдобриот начин за нивно исправување е да се пресадат садници со закопување на стеблата до најниските листови. Не само што ова ќе го реши проблемот, туку се препорачува за зајакнување на стеблото на доматот и помагање на коренот да развие поголема маса.

  Овој метод работи и на садници од пиперки, модри патлиџани и домати (без оглед дали се издолжени или не).

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img