Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

37.8 C
Skopje
Wednesday, June 19, 2024

More
  домаАгро советиСовети - кога и како цвета оревот?

  Совети – кога и како цвета оревот?

  petel baner

  Некои градинари имаат проблем затоа што оревите не цветаат. Во продолжение за тоа кога и како цвета оревот.

  Дрввото орев цвета од април до мај. Цветањето трае околу 15 дена. Во исто време може да има и женски и машки цветови. Женските се наоѓаат на врвот поединечно или неколку.

  Машките по изглед личат на висечки обетки, цврсто собрани на листовите. Цветовите од ореви се мали, светло зеленикави по боја. Се запрашуваат од ветер и полен од други ореви дрвја на радиус од 1 км. Како резултат на опрашување, се формира плод.

  Во кој месец цвета оревот?

  Цветањето на оревите започнува кон крајот на април. Процесот продолжува до почетокот на мај. Времетраењето е приближно 2 недели. Првиот цвет се јавува 3-4 години по садењето. Откако ќе се опрашат оревите, ќе се формираат плодови. Стапката на ѓубрење зависи од опсегот на опрашување. Процесот е негативно погоден од задебелување на круната на дрвото. Други причини што го забавуваат ѓубрењето или го попречуваат оплодувањето вклучуваат:
  *мала или висока влажност;
  * слаб ветер;
  *замрзнување;
  *чести и студени дождови.

  Како и кога се формира плод од орев?

  Фазен опис на формирањето на орев плод:
  *Семето е покриено со зелена школка.
  *Површината постепено станува густа.
  * Внатрешни котледони се развиваат.
  *По зреењето, лушпата пука
  *Плодот почнува да се поставува по цветањето, односно нивното формирање и се јавува развој во текот на летото.

  Зошто не цвета оревот?

  За да се одгледува орев што може да влезе во сезоната на плодност, неопходно е внимателно да се проучат биолошките карактеристики на цветовите на ова растение.

  како цвета оревот

  Разновидност и метод на садење

  Постојат брзи, средни и доцни овошни сорти. За брзо да ја постигнете бојата на оревот, треба да ја знаете наследноста на индивидуата од која биле земени семето или сечињата.
  Совети! Растение растено од семе почнува да цвета многу подоцна, од 8 или 17 години. Билката пресадена со помош на калем цвета од 1 до 5 години.

  Недостаток на соодветен опрашувач

  Познато е дека оревот е дикотиледоно растение, сепак, неговото цветање има три форми.
  -Протестантски : прво, цвета машки, а по одредено време – женско. Ако женските не се отворат со моментот кога машкото пушти полен, дрвото не дава плод.
  -Протогоничен : отпрвин, женката се отвора, а после неа – машката. Ако машките цветови штотуку процветаа, а женските се веќе избледени, нема да има жетва.
  -Самоплоден : женски и машки цветови започнуваат истовремено. Растението само-опрашува и последователно може да вроди со плод. Протандрични и протогонични едноставно не можат сами да се оплодуваат, за време на цветањето, треба опрашувач.

  Премногу ѓубриво

  Ако дрвото активно расте, но цветањето не се случува, тоа значи дека сопствениците ја оплодуваат и напојуваат премногу дарежливо. Ова придонесува за почеток на засилен развој на коренот, а другите процеси се инхибираат или престануваат заедно.

  Обилна густина на круната

  Ако дрвото има многу ретки кратки млади фиданки, тоа е премногу задебелено. Цветањето на оревите се јавува со умерена густина на круната. Значи, процесот на опрашување ќе биде подобар, затоа што ветрот може слободно да го фати и да го движи поленот.

  Несоодветни услови и заболувања

  И на ниска и при екстремно висока влажност, опрашувањето на оревите е невозможно. Особено ако има долги ладни дождови за време на цветање. Почвата за одгледување е исто така важна. Оревот не сака кисела средина, а најпродуктивните дрвја се наоѓаат на почви богати со вар. Меѓу другото, цветовит не се јавуваат, бидејќи дрвото може да биде болно или заразено со паразити.

  Што да направите доколку оревот не цвета?

  *За да го забрзате плодното време, поттикнете го со друг опрашувач орев, слично во цветниот циклус. Ако оревото дрво не е плодно, засадете партнер за тоа. Мора да се избере на таков начин што периодот на созревање на машките и женските цветови се совпаѓаат со растенијата.

  *Друга опција е да се користи гранка од друго растение орев со зрел полен и да се тресе над дрвото што не дава плод. Или поставете ги обетките за отворање на парче хартија и оставете да зреат еден ден. Потоа соберете полен во вреќа со ткиво и прскајте над растението за време на неговото цветање. Таквиот полен може да се чува до 1 година.

  *Ако концентрацијата на ѓубрива е надмината во почвата, потребно е да се запре комплементарната храна и наводнување се додека оревот не се врати во нормала. Ако ова не помогне, исцедете го коренскиот систем. За да го направите ова, поместете растојание од 1,5 m од трупот и ископајте жлеб околу него во ширина и длабочина еднаква на лопата.

  Со изобилство густина на круната, отсечете ги вишокот гранки. Кога почвата е осиромашена, таа мора да се ископа со употреба на ѓубриво. Користете 3 – 4 кофи со хумус како ѓубрива, покријте ги со прекривка. За време на сушата, на растението му треба многу вода, но не се препорачува употреба на повеќе од 100 – 150 л.

  Молци, крлежи, бели пеперутки и може да се елиминираат со собирање на паразити и нивните ларви со рацете. Друга опција е прскање со специјализирани решенија.

  agrounik

  *За време на цветање и плодност, забрането е прскање на оревите. Болести како што се пламеница на оревот Gnomonia leptostyla , бактериоза и рак на корен треба да се дијагностицираат и лекуваат навреме.

  Болести и нивни третмани

  -Габична наклонетост. Пламеница на оревот Gnomonia leptostyla
  На листовите се формираат црвено-кафени дамки. Тие растат и на крајот влијаат на целата површина, а потоа преминуваат на плодовите.Причината е многу дожд. Превенција – да се испрскаат круните на дрвјата разредени во вода и бакар сулфат во пропорции 1:1. Повторете 3 пати. Отстранете ги и изгорете ги погодените листобиа.

  -Бактериоза : Бактериска дамка на оревот Xanthomonas arbicola pv. Juglandis.
  Плодот и листовите се засегнати, ова доведува до нивно опаѓање и деформација. Премногу обилно наводнување или чести дождови, ѓубрење со производи што содржат азот. Пред цветањето, оревот обработувајте го три пати со лек за габични напади. Погодените делови на растението исто така да се собраат и горат.

  -Карцином на корен.
  Ракот го запира развојот. Мали туберкули се појавуваат на стеблото и корените. Растението не прима хранливи материи и вода од земјата, не цвета, постепено почнува да бледне. Отсечете ги туберкулите, третирајте со течна каустична сода, исплакнете со вода.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Заклучок!

  Познавањето на биолошките карактеристики на растението и сложеноста на грижата за тоа, ќе помогне да се постигнат посакуваните резултати и со свои очи да видите како цвета оревот. Времето на појава на цветање главно зависи од генетските карактеристики, растечките услови, почвата и системот за формирање на круната. Сите тешкотии најчесто се решливи, затоа не брзајте со сечењето дрво кое не носи плод.

  Автор: Тодор Лонго

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img