Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.8 C
Skopje
Thursday, July 25, 2024

More
  домаАгро советиМлеко во исхраната на живината

  Млеко во исхраната на живината

  petel baner

  Млеко во исхраната на живина – Од економски причини, полномасно млеко ретко се користи како ранливост на добиток.

  За исхраната на живина, во обзир доаѓа само обезмастено млеко, матеница и сурутка во свежа состојба или во прав. Во свежа состојба, овие хранливи материи лесно и брзо се расипуваат, а складирањето во фрижидерите не би било профитабилно.

  agrounik

  Покрај тоа, во оваа состојба, овие хранливи материи се тешки за транспорт. Овој проблем се решава со преработка на овие производи во прав.

  Во течна состојба, обезмастено млеко, матеница и сурутка се даваат на живината како дел од влажни мешавини или како пијалок. Ако се користат во форма на прав, тогаш тие обично се даваат со суви мешавини.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Сирењето направено од посно млеко често се користи за исхрана на живина, особено кај подмладокот.

  Покрај првокласните протеини, овие хранливи материи содржат и некои масти, шеќери, минерали и некои витамини, поради што се многу корисни за хранење на потомството.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img