Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

6.8 C
Skopje
четврток, октомври 21, 2021

More
  домаАгро ВестиИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis

  ИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis

  ИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis-МНОГУ ШТЕТЕН КАЈ ЛЕШНИКОТ И ОРЕВОТ

  (црно-бел цитрусов долг рог) која ги буши и суши претежно гранките од лешник со прекарот ”ДРАКУЛА “пустоши и шири во Турција.

  Увезен во ЕУ со егзотични растенија,

  АПЕЛ:

  Ако го забележите или можеби сте го сретнале во вашиот овоштарник, ( според фотографиите) ве молам да го сликате, уништите и пратете локација од местото за да пратиме во базата наподатоци:

  * CABI *Internationa.

  Компендиум на инвазивни видови (Детално покривање на инвазивни видови кои се закануваат на средства за живот и животната средина ширум светот).

  ИНСЕКТОТ Anoplophora chinensis е многу опасен инсект кој што досега го немало кај нас.

  Во интерес за сите овоштари.

  Други АГРО СОВЕТИ можете да прочитате ТУКА

  Благодарам Тодор Лонго

  За повеќе корисни стории посетете ја страната на zemjodelie.mk, како и Земјоделските групи на Facebook и Viber.

  Само Рурално

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Совети – кога и како цвета оревот?
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Пад на светската потрошувачка на вино
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...