Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
среда, јануари 19, 2022

More
  домаЛековита исхранаЛимон, сол и бибер! Мешавина за важни проблеми

  Лимон, сол и бибер! Мешавина за важни проблеми

  Лимон, сол и бибер – одлична комбинација во салата, нели? И дали знаевте дека ова соединение е исто така лековито? Мешавина што ги решава овие важни проблеми!

  Еве за што е добра оваа комбинација:

  Воспалено грло

  Ослободете се од болката во грлото мешајќи една лажица сок од лимон, половина лажица црн пипер и лажичка морска сол во чаша топла вода. Направете гаргара со оваа течност неколку пати на ден и кажете му збогум на болното грло!

  Губење на тежина

  Направете мешавина од една четвртина лажица црн пипер, две лажици сок од лимон и една лажица мед. Измешајте сè во чаша топла вода и пијте секое утро за да го забрзате метаболизмот.

  Забоболка

  Измешајте половина лажичка мелен бибер и половина лажичка масло од каранфилче и ставете го на болен заб.

  Гадење

  Вознемирениот стомак се третира со црн пипер, а гадењето со лимон. Затоа измешајте лажица сок од лимон и бибер во топла вода. Пијте полека додека не почувствувате како минува гадењето.

  Камења во жолчката

  Камењата во жолчката може да го блокираат вашиот дигестивен систем и можат да бидат доста болни, а обично се отстрануваат хируршки. Постојат луѓе кои го третираат овој проблем со природни лекови.

  Сè што треба да направите е да измешате 0,25 мл свежо исцеден сок од лимон со иста количина маслиново масло и да го испиете и потоа пијте значителна количина вода.

  Лек за мигрена – лимон и сол

  Предложениот метод за  лекување на мигрена  е многу едноставен. Сè што ќе ви треба е хималајска сол, сок од лимон и малку кора од лимон. Изберете висококвалитетна сол. Најдобро е да се користи хималајска кристална сол, бидејќи е збогатена со минерали. Оваа сол содржи дури 84 елементи и може да ве спаси од главоболки, мигрена, да го зголеми нивото на серотонин во крвта, да го зајакне нервниот систем и да ја нормализира киселинско-алкалната рамнотежа во организмот. Потоа, исцедете сок од 2 лимони, изрендајте малку кора од лимон и додадете 2 лажички хималајска сол. Промешајте, префрлете во поголем сад и додадете чаша вода (2 дл). Промешајте го пијалокот и испијте го наеднаш. Вкусот е многу непривлечен, но овој пијалок делува за само 5 минути.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Серами кокошки чија цена достигнува и до 800 евра!
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...Цени на зеленчук
  spot_img
  spot_img

  ДАЛИ МОЖЕ ДА СЕ ЖИВЕЕ ОД ЗЕМЈОДЕЛИЕ?

  View Results

  Loading ... Loading ...

  Земјоделци проверете ги сметките

  Земјоделци проверете си ги сметките !!! Денеска владата ги исплати сите заостанати субвенции на Земјоделците.Исплатени се и сите субвенции што треба да се...