Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

4.8 C
Skopje
Sunday, December 10, 2023

More
  домаАгро советиКако да ги истерате мравките од градината и од куќата

  Како да ги истерате мравките од градината и од куќата

  Agrobot

  Иако Интернетот е полн со совети како да ги истерате мравките од вашата куќа или градина, никогаш не сте сигурни кое од понудените решенија навистина може да биде ефикасно. Следи препорака која е научно поткрепена, а истовремено е природна и евтина.

  Природни начини да се избркаат мравките

  Ако ви создадат проблем, мравките не е тешко да се отстранат кога знаете што да користите. Постојат неколку природни препарати кои ќе ви помогнат и ќе ги решат вашите проблеми.

  Цимет за мравките во градината

  Можете да ги заштитите садниците од мравки со едноставно посипување цимет во круг околу растенијата. Мравките не го сакаат силниот мирис што го испушта циметот и доволно е да се направи тенок круг. Мравките ќе избегнат преминување на линијата бидејќи мирисот им пречи и им отежнува комуникацијата со другите мравки. Тоа ќе ги натера да бараат друго место.

  Вински оцет за да ги истерате мравките

  Користете вински оцет само дома. Избришете ги работните плочи, шкафовите, како и сите други површини каде што сте забележале присуство на мравки со половина мешавина од бел вински оцет и вода. Повторете ја постапката неколку пати во текот на денот за да бидете што е можно поефикасни. Покрај тоа што ги одбива мравките, винскиот оцет е одлично средство за чистење воопшто.

  Зошто методот работи?
  Од две причини, прво затоа што мравките не толерираат мирис на оцет. Второ, затоа што го отстрануваат мирисот на трагите што ги оставаат зад себе. Обрнете внимание на движењето на мравките и ќе забележите дека тие секогаш ја следат истата патека или на влезот или на излезот од вашата куќа. Ако го елиминирате мирисот на трагите што ги оставаат по оваа патека, постои сериозна можност да се ослободите од нив. Сепак, треба да се внимава да не се користи оваа алатка за третирање на работни плочи изработени од камен. Значи, ако работната плоча е направена од гранит, мермер или кварц, користете обичен агенс за чистење наместо оцет, што е исто така ефикасно.

  да ги истерате мравките

  Креда

  Нацртајте линија со креда пред местото каде што влегуваат мравките во вашиот дом. Оваа линија ќе дејствува како бариера и мравките нема да ја преминат. Периодично, освежувајте ја оваа линија за да остане ефективна.

  Зошто методот работи?
  Вистинската причина не е официјално усвоена. Некои веруваат дека мравките не толерираат калциум карбонат, кој е компонента на кредата, додека други веруваат дека кредата го прекинува мирисот на линијата траги што мравките ги оставаат зад себе . Без оглед на причината, овој трик дава резултати и интересен е затоа што можете да вклучите дури и деца во процесот на контрола на штетници во куќата на сосема безбеден начин.

  Борната киселина ефикасна за мравки

  Измешајте еднакви количини на борна киселина и малку сладок сируп, со малку вода и ставете го на линијата на движење на мравките . Ако имате мали деца или домашни миленици, проверете дали оваа смеса ќе остане надвор од нивниот дом бидејќи, иако е природна, сепак е токсична.

  Зошто методот работи? 
  После конзумирањето, оваа мешавина ги оштетува и дигестивниот тракт на мравката и нивниот надворешен скелет, што значи сигурна смрт за нив.

  Билки / зачини и есенцијални масла

  Посипете со нане, чили, или бибер, каранфилче, лук на места каде што сте забележале мравки. Поставувањето ловоров лист во плакари и фиоки е исто толку успешно во одбивањето на мравките. Сето ова можете да го користите и во градината.

  Докажано е дека некои есенцијални масла помагаат да ги истерате мравките. Користете ги дома. На пример, доволно е да капнете само неколку капки масло од мента, лимон, еукалиптус или цимет на памучна вата и да ги ставите во зоната каде што се собираат мравките и наскоро ќе почнат да бегаат. Памучната волна треба да се смени и повторно да се натопи кога ќе испари мирисот.

  petel baner

  Зошто методот работи? 
  Многу растенија, вклучувајќи ги и наведените, испуштаат силни мириси за да ги одбијат мравките и другите инсекти во нивната природна средина, а истите мириси ќе работат и во вашиот дом. Ако имате деца или домашни миленици, избегнувајте црвен пипер, бидејќи капсаицинот од црвен пипер може да ги оштети мукозните мембрани. Есенцијалните масла исто така треба да се чуваат подалеку од дофат на деца и домашни миленици.

  Кора од краставица / кора од лимон

  Кората на овие плодови е секако средство за спречување на мравките.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Зошто методот работи? 
  Кора од краставица или лимон е отровна за одредени видови на габи што ги јадат мравките и тие се обидуваат да ги избегнат. За борба против мравките во кујната или бањата, преориентирајте се на производи за чистење со мирис на краставица или лимон, по можност на оние што навистина содржат масла од овие растенија. Сепак, синтетичките мириси нема да го имаат ефектот што ви треба.

  Кујнска сол

  Попрскувајќи сол на аглите од каде влегуваат мравките во вашиот дом, ќе ги одврати од понатамошно влегување. Кујнската сол е едно од најприродните и истовремено најевтините средства за растерување на мравките. Држете се на кујнската сол, а не на морската сол, бидејќи тие немаат ист ефект. Сè што треба да направите е да истурите поголема количина сол во зовриена вода и да почекате да се раствори солта. Потоа, истурете солена вода во прскалката и попрскајте ги местата каде што забележувате мравки во вашиот дом.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img