Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

23.8 C
Skopje
Saturday, May 18, 2024

More
  домаАгро ВестиПолјаците се откажуваат од одгледување свињи

  Полјаците се откажуваат од одгледување свињи

  petel baner

  Во Полска, во првите три месеци од оваа година, одгледувањето свињи е намалено за 23 илјади грла. Кои се причините поради кои Полјсците се откажуваат од одгледување свињи?

  Производството на свињи во Полска се повеќе опаѓа. Неодамнешната анализа на групата Говарто, еден од најголемите преработувачи на месо во земјата, откри дека во првите три месеци од оваа година, го намалила размножувањето за 23.000 од овие животни. Ова значи дека во споменатиот период, дневното одгледување е помало за околу 250 од нив, пишува farmer.pl.

  Agrobot

  Цените на месото, но и болестите дополнително допринесоа за падот

  Според аналитичарите на компанијата, ваквото брзо намалување на стадата главно се должи на малата профитабилност на производството. Но, секако и на африканската свинска чума, што им создава проблеми на тамошните одгледувачи. Иако состојбата на пазарот се подобри на крајот на кварталот, трендот на ликвидација продолжува. Така, 200 стада беа заклани во првата недела од април.

  И покрај фактот дека цените на свинското месо се зголемија, оние за храна сè уште се високи. Поради неизвесната состојба на пазарот, многу одгледувачи пропуштија еден циклус на производство. Причината за загриженоста е стопирање на трендот на раст на цените забележан во втората половина на март и во април. 

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Анализата покажа дека падот на бројот на одгледувачи на свињи се однесуваше и на големите и на малите фарми. Најмногу се намали бројот на оние кои чуваат стада до пет свињи. Пад од 12 проценти е забележан на фарми кои одгледуваат 100 до 1.000 грла и пет проценти на оние кои чуваат повеќе од 1.000 животни.

  Полјаците се откажуваат

  На почетокот на минатиот месец, популацијата на свињи имаше околу 10,2 милиони , што е за 9,4 проценти помалку отколку на почетокот на годината. Така, падна на најниско ниво што не е забележано од средината на 1950-тите. Сегашната популација е 50 проценти пониска отколку во средината на 1970-тите, кога бил забележан најголемиот број на овие животни во таа држава досега.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img