Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

31.7 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаАгро советиДо поголеми и сочни домати во само 4 чекори

  До поголеми и сочни домати во само 4 чекори

  petel baner

  Доматот е дефинитивно растение што го засадуваме најчесто и чии плодови сакаме да ги береме најмногу. Може да се најде во скоро секоја градина. Токму затоа што е многу популарен меѓу одгледувачите на зеленчук, многумина сакаат плодот што го собираат да биде што е можно повкусен. Ако досега плодовите од вашите домати не биле толку големи и сочни како што очекувавте, прочитајте ги нашите совети и откријте каде погрешивте.

  Избор на сорта или хибрид домат

  Секоја сорта домати нема секогаш да биде добра ако е засадена на различна почва или има различни услови на одгледување. На пример, нема да го постигнете истиот ефект со истиот хибрид од домати ако го одгледувате на отворено и на тераса.

  Затоа, мора да се грижите пред да изберете сорта или хибрид што сакате да ја засадите во вашата градина. Најдобро е да се консултирате со експерт пред да садите кој вид домат е добар за вашите услови за одгледување.

  сочни домати

  Правилно садење домати

  Без разлика на тоа кој вид домати сте го избрале или сте купиле расад во продавница или сами сте ги засадиле, секогаш оставете ги 1 до 3 дена пред да ги посадите.

  Ова е многу корисен трик што го следат многу успешни одгледувачи и кој му овозможува на горниот дел од растението да расте во висина, наместо да се витка. Исто така, засадете корен и половина стебло во земјата . На тој начин, растението ќе стане посилно и постабилно.

  agrounik

  Паметно полевајте

  За да ги заштитите вашите растенија од ненадејни налети на ветер, заградете ги со жица долга 5 метри на растојание од околу 25 см во дијаметар околу стеблото . Пожелно е да ставите кантичка со вода помеѓу двете стебла .

  Направете дупки во кофата на дното и странично. Ставете го дното на кофата во земјата и наполнете го со вода и ѓубриво. Така, оваа мешавина ќе помине низ дупките и ќе ја оплоди почвата.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Соодветна грижа за доматите

  На секое растение му треба многу вода и храна за успешно да расте и на крајот да произведува големи и сочни домати. Затоа, се препорачува да се користи долгорочно ѓубриво веднаш по садењето .

  По првата берба, на секое растение треба да му се додадат 3 лажички амониум сулфат. Ова ќе направи растенијата да растат побрзо. Исто така, треба редовно да ги кршите страничните изданоци . Ова ќе помогне плодот да биде поголем и да созрее побрзо.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро совети, како и нашите социјални мрежи Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img