Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

18.8 C
Skopje
Friday, May 24, 2024

More
  домаАгро советиГрадина полна со храна за момент

  Градина полна со храна за момент

  petel baner

  Ако одгледувате ран зеленчук, брзо ќе ги видите резултатите од вашата работа и ќе уживате во плодовите на градината. Овие растенија растат многу брзо и воопшто не е тешко да се одгледуваат. Доколку ги одгледувате, многу брзо ќе имате градина полна со храна.

  Многу луѓе ќе ви кажат дека е долга сезоната на растење за да се произведе домашен зеленчук. Сепак, постојат растенија кои растат брзо. Многу популарни зеленчукови култури, како што се домати, брокула, дињи, траат долго, но може да одгледувате голем број зеленчук што може да го имате за помалку од 10 недели.

  Бидејќи почетниците во градинарството може да се обесхрабрат чекајќи на неодредено време да ги видат резултатите од нивната работа, нашата препорака е покрај вашиот омилен зеленчук, да засадувате и брзорастечки растенија со, во кои ќе уживате многу порано.

  Овој зеленчук не само што расте добро во ограничен простор, како што се саксии, па е идеален за урбано градинарство, но може да се исече (како лиснат зеленчук) за време на растот и многу брзо да уживате во свежи, домашни салати.

  Подготвителни активности

  Прво, при изборот на семе, земете ги предвид информациите кога растението пристигнува за берба, кое обично е означено на пакетот на семето. На пример, на некои сорти на келераба им требаат 80 денови да созреат, а на други – 45 денови.

  За да се добие растението што е можно побрзо, важно е да се забрза процесот на ‘ртење. Семето може да се потопи во вода 24 часа пред садењето во земјата. Оваа техника значително ќе go забрза ‘ртењето.

  Во индустријата за семе, стандардно е да се вклучи времето на ‘ртење во проценката на времето кога растението ќе вроди со плод. Сепак, ова обично се базира на растенија кои биле во идеални услови. Затоа, важно е да се разбере дека условите обезбедени за семето и растенијата влијаат на должината на времето на раст и зреење.

  Бидејќи условите во градините не се секогаш идеални, не е невообичаено растенијата да вродат со плод подоцна, отколку што е напишано на пакувањата со семиња. Сепак, брзорастечкиот зеленчук може драматично да го зголеми приносот на градината во текот на годината.

  Зеленчук што брзо расте

  Подолу се дадени зеленчуците што можете да ги одгледувате и да ги берете за помалку од 10 недели. Исто така, овој зеленчук е најпосакуван за одгледување на умерени температури. Затоа е совршен за садење во пролет и есен.

  Цвекло

  Добро познат коренов зеленчук, неверојатно здрав. Цвеклото лесно се одгледува, отпорно е на болести и инсекти и одличен извор на витамини. Листовите и коренот може да се јадат. Листовите се убав додаток на мешана салата. Исклучително корисно растение, од кое ништо не се фрла.

  Градина полна со храна
  Цвекло

  Цвеклото обично може да се извлече од земјата за околу 50 дена, додека листовите може да се исечат многу порано (за 35 дена). Можете да садите цвекло на секои 2 недели, така што тие ќе имаат континуирана жетва од пролет до есен.

  Рукола

  Рукола е тревно растенија кои до неодамна се сметало за плевел. Тоа е високо ценето, со специфичен, зачинет вкус, многу лековито и прилично скапо во продавниците. Таа достигнува зрелост за околу 40 дена. 

  Рукола

  Сепак, жетвата започнува многу порано, додека листовите се млади. Можете да ги соберете надворешните листови, и тие ќе бидат обновени и ќе продолжат да ви даваат листови до одредено време.

  Кељ

  Многу толерантен член на семејството зелка, и се здоби со популарност во последниве години. Отпорен е на висока топлина, и може да се одгледува во текот на целата година. Сепак, постуденото време го подобрува вкусот.
  Кељ-от зрее за околу 50 дена, но младите листови може да се соберат за околу 25 дена.

  Кељ

  Келераба

  Невообичаено, може да се одгледува од пролет до есен во многу области. Делот кој се јаде е свеж и крцкав и има вкус на срцето на зелката кога се јаде суров.

  Келераба

  Брзорастечките сорти се подготвени за жетва за околу 45 дена. Келераба е зеленчук што може да се сади на секои две недели за континуирана берба.

  Зелена салата

  Постојат малку зелени растенија што се популарни како зелената салата. Исклучително е лесно да се одгледува.

  Зелена салата

  Денес, многу компании за семе нудат пакети со семиња со неколку варијанти на зелена салата, а градината, но и чинијата може да изгледа фантастично. Може да земете зелена салата за 50-60 дена, но младите листови може да се берат и за време на сезоната на растење, по 30 дена.

  Agrobot

  Ротквици

  Ротквиците се еден од првите зеленчуци што ги одгледувале луѓето. Тие растат брзо, бараат лесна почва и постојана влага за време на растот. Може да се сеат на секои 2 недели во текот на пролетта и есента. Меѓутоа, кога ќе дојде потопло време, растението влегува во цвет, затоа не го засадувајте во лето.

  Ротквици

  Традиционалната округла, црвена ротквица созрева за само 3 недели.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Спанаќ

  Сите знаеме дека ова растение е особено богато со витамини и минерали. Одлично гарнирче со пире од компири и бифтек, а младите листови се идеални за салати и многу се здрави. Можете да започнете со берба на млади листови за околу 25 дена. Зрелите листови пристигнуваат за жетва за околу 40 денови.

  Спанаќ

  Има многу повеќе зеленчук што може да расте брзо, а ние ви го претставивме најпопуларниот, највкусниот и најлесен за одгледување.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img