Тел: +38975383796 Е-пошта info@zemjodelie.mk

12.8 C
Skopje
Saturday, March 2, 2024

More
  домаАгро советиСок од Бозел

  Сок од Бозел

  Agrobot

  Сок од Бозел – еве како да подготвите

  Состојки: 20 цвеќиња бозел; 1 литар вода; 800 гр шеќер, сок од 1 лимон.

  Подготовка:

  Во 1 литар ладна вода натопете 20 свежи цвеќиња бозел.

  Оставете да стои на ладно место, но не и во фрижидер, 24 часа.

  petel baner

  Процедете, додадете 800 грама шеќер и сок од 1 лимон и оставете да стои уште 24 часа.

  Повремено мешајте да се стопи шеќерот.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Процедете низ двојна газа и истурете во шишиња.

  Овој сок се пие разреден со вода, а можете да користите и минерална газирана вода за да го подготвите сокот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img