Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

36.8 C
Skopje
Wednesday, June 12, 2024

More
  домаАгро советиКако да ја сузбиете лисната вошка без хемикалии?

  Како да ја сузбиете лисната вошка без хемикалии?

  petel baner

  Лисната вошка е веројатно еден од најчестите штетници во градината. Тие најмногу не фрустрираат поради нивниот број. Денес ви откриваме сосема природни начини да се ослободите од нив.

  Нема градинар на оваа планета кој немал проблем со лисната вошка. Тие се мали, подмолни инсекти и можат да предизвикаат голема штета, особено ако се размножуваат премногу. За жал, вошките ги привлекува широк спектар на растенија. Од друга страна, добрата вест е дека воопшто не е тешко да се запрат. Постојат неколку начини ефикасно да се ослободите од нив, и сите тие се природни.

  Некои можности се од превентивна природа, како што е спроведувањето на стратешко садење. Другите методи вклучуваат физичко уништување на лисна вошка со биолошки агенси. Без оглед кој пат ќе го одберете, ќе бидете сигурни дека сите опции се органски.

  Она што е важно веднаш да се забележи е дека не треба да ве фаќа паника ако имате неколку вошки на растенијата. Градината не е совршена и тие се таму. Ова е всушност добра работа сè додека не се размножат, бидејќи привлекуваат бубамари кои ги уништуваат, како и другите штетници. Имено, една бубамара јаде над 5.000 лисна вошка за време на својот живот. Но, контролата на бројот на лисната вошка е клучот за здрава градина.

  Кои растенија ја привлекуваат лисната вошка?

  Вошките сакаат различни растенија, особено млади. Тие можат да нападнат сè, од украсни растенија, преку зеленчук, до овошни дрвја. Што се однесува до зеленчукот, тие се чини дека ги фаворизираат зелка, кељ, брокула, карфиол). Исто така ги привлекува зеленилото од моркови, блитвата, спанаќ, зелената салата.

  Што се однесува до цвеќето, ги обожаваат розите.

  Исто така, треба да знаете дека различни видови на лисна вошка напаѓаат различни растенија. Некаде ќе видите жолта, некаде црна, зелена, волнести можете да забележите на јаболката.

  лисната вошка

  Како вошката ги уништува растенијата?

  Лисните вошки формираат колонија на избраното растение, формираат гроздови и брзо се размножуваат. Како и другите инсекти кои цицаат сок, вошките продираат во делови од растението и со устата цицаат сок, хранливи материи и влага од растението. Почетната штета е претежно естетска по природа и локална, што предизвикува пожолтување и извртување на лисјата. Меѓутоа, ако се храни голема популација, кај растенијата можат да предизвикаат стрес, недостаток на хранливи материи, бавен раст и во екстремни ситуации, смрт на растенијата.

  Колку е помладо растението, толку е подложно на трајно оштетување. Некои лисни вошки инјектираат токсини во растението додека се хранат, предизвикувајќи понатамошно извртување на лисјата, промена на бојата и проблеми со растот.

  Освен што го цицаат растителното ткиво, испуштаат леплива секреција наречена „медена роса“. Како што ја покрива површината на листовите, ризикот од развој на мувла зголемува.

  И за крај, но не и помалку важно, медената роса привлекува други инсекти и штетници. Особено им се допаѓа на мравките, и ако забележите мравки на растението, најверојатно се тука и лисните вошки.

  Природни начини за контрола

  Еден збор – вода!

  Вошките имаат слаби нозе и меко тело. Добар прилив на ладна вода буквално ќе ги измие од растението. Само внимавајте млазот да не биде премногу силен, за да не се оштети растението.

  Инсектициден сапун

  Можете да го направите сами. Потребни ви се само две состојки: сапун и вода. Земете природен сапун од маслиново масло, без синтетички адитиви. Тоа е многу важно.

  Продирање во природната заштитна бариера на вошките, што предизвикува нивно сушење. Ги убива само во директен контакт, не заборавајте да го испрскате насочен кон штетниците. Решението се користи за контрола на други штетни инсекти со меко тело, а не е штетно за бубамарите и пчелите.

  Растворот се прави со додавање на 1 лажица течен сапун (или парче цврст) на литар вода. Користете топла вода (млака) за сапунот да се стопи побрзо. Прво испрскајте ја областа за тестирање за да го видите ефектот. Само тогаш испрскајте го целото растение. Ако денот е топол, прскајте навечер. Откако ќе ги испрскате листовите на растението, оставете го да делува преку ноќ и исплакнете ги со вода.

  agrounik

  Масло од Ним

  Пред да нанесете каков било лек, треба да обрнете внимание на тоа кое растение било нападнато од вошки. На пример, маслото од ним не треба да се прска на јастивиот дел од растението. Иако е органско средство, има тенденција да остави зад себе масна трага што не се мие лесно.

  Од друга страна, маслото од ним е одличен лек против лисна вошка за листвите од тиквички, домати, модар патлиџан, украсни растенија и многу други.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Засадување на виолетови и црвени сорти на зеленчук

  Дали знаевте дека црвениот и виолетовиот зеленчук помалку ги привлекуваат штетниците? Имено, штетниците не можат да се сокријат толку лесно на виолетов зеленчук, како што можат на зелениот, што ги прави лесна мета на предаторите. Понатаму, студиите покажуваат дека антоцијанинот (поради кој растенијата се обоени во виолетова и црвена боја) е малку токсичен за некои инсекти. Затоа, задолжително засадете црвен и виолетов зеленчук во градината како еден од органските начини за контрола на лисна вошка.

  Придружете се во нашата заедница на Земјоделие.мк на ВиберТелеграмФејсбук бидете дел од најголемето земјоделско семејство во кое сте секогаш добредојдени

  Доколку нешто продавате или купувате посетете го огласникот WWW.PETEL.MK

  tigar.mk baner
  spot_img
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  МОЖЕ БИ ЌЕ ВЕ ИНТЕРЕСИРА...
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img