Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

19.8 C
Skopje
Tuesday, June 25, 2024

More
  домаситеШто е поздраво - карфиол или брокула?

  Што е поздраво – карфиол или брокула?

  petel baner

  Корисно е да се вклучат и карфиолот и брокулата во исхраната. Тие се малку калорични, а со многу витамини и минерали. Содржината на влакна и витамин Ц во овој зеленчук е поголема отколку во другите зелки. Влакната помагаат во варењето и ги отстрануваат токсините од телото, а витаминот Ц е добар во борбата против инфекциите, го зајакнува имунитетот, поттикнува заздравување на раните и придонесува за сјај на кожата. Но, што е поздраво – карфиол или брокула?

  Чаша суров карфиол содржи 27 калории, 5,5 грама јаглени хидрати, 2 грама влакна и 2 грама протеини. Една чаша сурова брокула има 31 калорија, 6 грама јаглени хидрати, 2,5 грама влакна и 2,5 грама протеини. Брокулата содржи поголема доза на витамини Ц и К, додека карфиолот има повисоко ниво на витамини Б5 и Б6.

  Карфиолот е омилен меѓу вегетаријанците, како и луѓето кои се на кето диета. Бројот на рецепти за јадења подготвени од него се зголемува. Меѓу другото, карфиолот ја замени класичната кора од пица направена од тесто.

  Антиоксидансите во карфиолот помагаат при регенерација на клетките, го забавуваат стареењето и ги отстрануваат слободните радикали од телото.

  Брокулата содржи соединение сулфорафан, кое го намалува воспалението, нивото на шеќер во крвта, а исто така е добро за здравјето на очите. Слично на тоа, карфиолот содржи и силни и моќни антиоксиданти кои имаат способност да ја исчистат и зајакнат функцијата на клетките.

  agrounik

  Карфиолот и брокулата имаат бројни придобивки за здравјето на срцето.

  Карфиолот и брокулата обезбедуваат рамнотежа на добрите бактерии во дигестивниот тракт. Високата содржина на влакна исто така ги намалува дигестивните проблеми и помага во намалување на нивото на холестерол и контрола на дијабетес тип 2.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Што е поздраво – Карфиол или брокула?

  Може да биде тешко да се утврди кој зеленчук е подобар избор. И двата имаат хранливи и корисни додатоци за вашата исхрана.

  карфиол или брокула

  Одговорот на поставеното прашање главно зависи од вашите цели и преференции. На пример, ако имате на ум слабеење или јадење оброк со малку јаглехидрати, нема подобар избор од карфиолот. Меѓутоа, ако сакате да внесете повеќе различни витамини и минерали во вашата исхрана, брокулата може да го засени карфиолот.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img