Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

34 C
Skopje
Friday, June 21, 2024

More
  домаАгро ВестиСАД го блокираа увозот на морска храна од Кина

  САД го блокираа увозот на морска храна од Кина

  petel baner

  Американските власти го блокираа увозот на морска храна од бродовите на кинеската компанија „Dalian Ocean Fishing“. Вашингтон тврди дека ги принудувале членовите на екипажот да работат како робови. Како резултат на тоа умреле најмалку тројца индонезиски рибари.

  Царината на САД соопшти дека веднаш ќе го прекине увозот на каква било стока поврзана со повеќе од 30 бродови за риболов Далијан Океан. Се повикуваат на законот за забрана за трговија со добра за кои постои сомневање дека се произведува со присилна работа

  Увозот од „Dalian Ocean Fishing“, пред се, туна, надмина 20 милиони долари во 2018 година. Сепак, испораките поврзани со таа компанија паднаа на 200 000 долари во текот на претходната година.

  Законот што се применува за риболов во Далиан Океан во последните години се повеќе се применува во САД, имајќи ја предвид зголемената свесност за модерното ропство во голем број индустрии. Работниците се принудени да работат премногу долго за еден ден, со ниски плати или без плати.

  agrounik

  Американскиот Стејт департмент и Министерството за труд документираа нехумани услови во кинеската рибарска индустрија. Работници, претежно странци, често се вработуваат од 18 до 22 часа на ден.

  Најмалку тројца починати рибари како резултат на нехумани услови за работа

  Американските власти користат закон од 1930 година за да го прекинат увозот од одредени компании, рибарски бродови и сите производи од памук и домати од кинескиот регион Синџијанг. Кинеската влада спроведува брутална кампања за асимилација на малцинските Ујгури и други претежно муслимански етнички групи.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk
  увозот на морска храна

  Со последната одлука, САД за прв пат блокираа увоз од целата флота на компанијата. Ова укажува на тоа дека американските власти пронашле докази за широко распространета злоупотреба на работници на бродовите за риболов Далијан Океан низ целиот свет.

  Во мај 2020 година, индонезиската влада го обвини „Dalian Ocean Fishing“ за нехуман третман на рибарите од таа земја. Десетици мажи беа принудени да работат 18 часа на ден без надомест или за пониска плата од договореното. Владата изјави дека овие услови довеле до болест, а потоа и до смрт на најмалку тројца рибари, чии тела биле фрлени во Тихиот океан.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Агро вести, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img