Тел: +38975383796 Е-пошта [email protected]

12.8 C
Skopje
Thursday, May 16, 2024

More
  домаАгро советиЛековити билки - Берење, сушење и складирање

  Лековити билки – Берење, сушење и складирање

  petel baner

  Лековити билки – Со цел да се соберат лековити растенија, пред сè е потребно да се знаат истите. Ако ги познавате, важно е да ги собирате во вистинско време, на вистинско место и на вистински начин.

  Искуството покажа дека најдобрите резултати во третманот на тешки болести ги даваат свежо берените лековити растенија. Растенијата може да се собираат во рана пролет, понекогаш од крајот на февруари до ноември.

  Кога се собираат ?

  Премногу лековити билки не се подготвени за зимата. За да бидат ефективни, ги земаме кога содржат најголема содржина на лековити состојки. Ако сакаме цвет, ова е во времето на цветање, за листови пред и за време на цветањето на растението. Коренот се вади кон крајот на пролетта или есента. Плодовите се собираат кога ќе созреат.

  Растенијата треба да се собираат за време на сончевите денови, кога се суви и кога нема повеќе роса. Цветовите и листовите не треба да се кршат или да се ронат за време на собирањето, а не треба да се користат пластични кеси и вреќи бидејќи растенијата се потат во нив, а подоцна ќе поцрнат кога се сушат.

  Agrobot

  Сушење на лековити билки

  Растенијата не се мијат, туку се сечкаат на мали парчиња. Потоа се шират на платно или непечатена хартија и се сушат во ладна или топла просторија со добара вентилација.

  Кога станува збор за коренот, кората или сочниот дел од растението, тогаш често е потребно сушење со вештачка топлина. Температурите од 35 ° C не треба да се надминуваат. Пред сушењето, коренот треба добро да се измие и ситно да се исецка.

  Prostor za reklama na zemjodelie.mk

  Складирање на лековити билки

  Стаклени тегли или картонски кутии што можат да се затворат се најдобри за складирање на лековити растенија во зима. Избегнувајте пластични и лимени кутии! Сувите растенија треба да бидат заштитени од светлина.

  лековити билки

  Можете да направите залихи само за една зима, бидејќи со текот на времето тие го губат своето лековито дејство.

  За повеќе корисни стории посетете ја рубриката Лековита исхрана, како и нашите групи на Facebook и Viber.

  tigar.mk baner
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img
  spot_img